ŚwiatTajny raport CBA: kryzys odradza mafię

Tajny raport CBA: kryzys odradza mafię

Polska mafia się przegrupowuje. W ciągu roku rozbudowała swoje struktury aż o 35%. Tak wynika z najnowszego raportu Centralnego Biura Śledczego - czytamy w dzienniku „Polska”. Teraz bandyci nie podkładają już bomb i nie strzelają do siebie na ulicach tak często jak w latach 90., ale prawie całkiem przerzucili się na przestępstwa gospodarcze. A pieniądze z tego procederu próbują „wyprać”, lokując w legalnych interesach.

Tajny raport CBA: kryzys odradza mafię
Źródło zdjęć: © PAP

- Gangsterów jest więcej, ale i rozpoznanie grup przez nas jest lepsze - pociesza podinsp. Mariusz Sokołowski, rzecznik Komendy Głównej Policji. Ale zaraz dodaje: główne zarobki mafii wciąż pochodzą z narkotyków. Jednak obserwujemy znaczący wzrost przestępczości gospodarczej.

Przed znacznym wzrostem przestępstw gospodarczych popełnianych przez mafię ostrzegają także kryminolodzy. - To już nie są prognozy, a trwałe trendy - mówi Bronisław Młodziejowski, szef Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego.

W 2008r. Główny Inspektor Finansowy zawiadomił prokuraturę o 246 podejrzanych operacjach prania pieniędzy w Polsce o wartości miliarda złotych. Podejrzanych jest 467 osób. Według policji liczba takich operacji od 2003 roku wzrosła 10-krotnie.

Rząd zdaje sobie sprawę z tendencji do rozwoju organizacji przestępczych. Walkę z mafią ma poprawić znowelizowana ustawa o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy. W ub. tygodniu Sejm rozpoczął już nad nią pracę. Ustawa dostosowuje prawo do wymogów Unii Europejskiej i pozwoli na lepsze ściganie przestępczej kasy i mafijnych przelewów. Nowe prawo szczegółowo opisuje obowiązki np. banków, kantorów, a nawet stowarzyszeń i fundacji, które będą miały obowiązek informować służby o podejrzanych transakcjach finansowych. Ma to uderzyć nie tylko w proceder legalizacji „brudnej kasy”, ale i przekazywanie pieniędzy na finansowanie terroryzmu. Banki będą musiały szczegółowo identyfikować klienta, zwłaszcza dotyczy to danych zleceniodawcy przelewu. Najbardziej będą prześwietlani klienci z tzw. grup ryzyka: Unia Europejska dysponuje listą nazwisk osób podejrzewanych o powiązania z przestępczością zorganizowaną, terrorystami i rządami krajów totalitarnych.

W przygotowaniu jest także ustawa, która da narzędzia funkcjonariuszom organizującego się właśnie Biura Odzyskiwania Mienia do odbierania mafii majątków. CBŚ, naciskany przez resort spraw wewnętrznych, już teraz stara się zajmować jak najwięcej drogocennych przedmiotów należących do mafiosów. W 2008 roku funkcjonariusze CBŚ zarekwirowali mienie warte 170 mln zł, o 24 mln zł więcej niż rok wcześniej. To jednak tylko część majątków grup przestępczych. (jks)

Łukasz Krajewski, Mariusz Jałoszewski

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)