Trwa ładowanie...
d305u2f
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Tajne wyniki badań

Bez wizyty u lekarza pacjent nie może odebrać wyników swoich badań. Wbrew prawu przychodnie traktują je jak swoją własność - alarmuje "Metro".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Brodawczak ludzki nadciąga plaga wirusa HPV
Brodawczak ludzki nadciąga plaga wirusa HPV (WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej)
d305u2f

To problem pacjentów przychodni współpracujących z NFZ. Lekarze bronią się, że wyniki badań są bardziej potrzebne im niż pacjentom.

- Biorę za pacjenta odpowiedzialność. Co jeśli morfologia wykazuje rozwój ciężkiej choroby, a pacjent, który odebrał wynik, zignoruje to i nie pokaże się ani u mnie, ani u innego lekarza? - wyjaśnia Bożena Janicka, lekarka rodzinna, przewodnicząca Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Marcin Jakubowski, dyrektor zespołu przychodni SZPZLO na warszawskim Targówku, przekonuje, że najważniejsza jest szybkość reakcji. - To prawda, że dokumentacja medyczna należy do pacjenta. Ale zdrowy rozsądek podpowiada lekarzom, by wyniki trafiały najpierw do nich. Wtedy są w stanie zareagować, jeśli wyczytają w badaniu coś złego - argumentuje.

- Co prawda lekarz dysponuje wynikami pacjenta i w sposób przystępny może przekazać informację o jego stanie zdrowia, ale jeżeli pacjent chce zapoznać się z wynikami badania wcześniej niż podczas wizyty, ma on do tego prawo - mówi Krystyna Kozłowska, rzecznik praw pacjenta.

d305u2f

Podziel się opinią

Share

d305u2f

d305u2f
Więcej tematów