Trwa ładowanie...

Tajemnicze kręgi w Zachodniopomorskiem. Nieopodal odkryto ludzkie szczątki

Odkrycia dokonano w Pławie (woj. zachodniopomorskie) w 2014 roku. Leśnicy poinformowali o wystających z ziemi dziwnych kamieniach. Koszalińscy archeolodzy rozpoczęli pracę na wskazanym terenie, znajdując trzy tajemnicze kręgi i trzy ziemne kopce. W okolicach jednego z nich spoczywały ludzkie kości. Eksperci właśnie zakończyli analizę szczątków.
Share
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną
Domyślny opis zdjęcia na stronę głównąŹródło: Fotolia
d3orm6v

Tajemnicze znalezisko jest pozostałością po wschodniogermańskim ludzie Gotów i pochodzą sprzed około 2 tys. lat.

Kręgi zrobione są z dużych głazów ułożonych mniej więcej co 3 metry i dodatkowo połączonych wieńcem malutkich kamyczków. Zdaniem archeologów, w kręgach odbywały się ważne narady plemienne.

W sąsiedztwie jednego z kopców odnaleziono spalone kości. Właśnie zakończono analizę antropologiczną szczątków - okazało się, że należą do czterech dorosłych osób. Ich ciała spalono w temperaturze 800 stopni Celsjusza, a szczątki wsypano do wykopanych w ziemi grobów.

d3orm6v

Kości jednej z osób wsypano najpierw do ceramicznego naczynia, a dopiero później zakopano. Wiadomo już, że w urnie znajdowały się szczątki kobiety, w okolicach 39 roku życia.

- Jest to dopiero szóste stanowisko z kręgami kamiennymi na Pomorzu, które przetrwało do naszych czasów. W przeszłości było ich zapewne więcej - mamy informacje o nieistniejących już kręgach - a część może znajdować się jeszcze w lasach - powiedział kierownik wykopalisk, Andrzej Kasprzak z Muzeum w Koszalinie.

d3orm6v

Podziel się opinią

Share
d3orm6v
d3orm6v
Więcej tematów