Trwa ładowanie...
d45x9r0

Tajemnicze kręgi w Zachodniopomorskiem. Nieopodal odkryto ludzkie szczątki

Odkrycia dokonano w Pławie (woj. zachodniopomorskie) w 2014 roku. Leśnicy poinformowali o wystających z ziemi dziwnych kamieniach. Koszalińscy archeolodzy rozpoczęli pracę na wskazanym terenie, znajdując trzy tajemnicze kręgi i trzy ziemne kopce. W okolicach jednego z nich spoczywały ludzkie kości. Eksperci właśnie zakończyli analizę szczątków.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną (Fotolia)
d45x9r0

Tajemnicze znalezisko jest pozostałością po wschodniogermańskim ludzie Gotów i pochodzą sprzed około 2 tys. lat.

Kręgi zrobione są z dużych głazów ułożonych mniej więcej co 3 metry i dodatkowo połączonych wieńcem malutkich kamyczków. Zdaniem archeologów, w kręgach odbywały się ważne narady plemienne.

W sąsiedztwie jednego z kopców odnaleziono spalone kości. Właśnie zakończono analizę antropologiczną szczątków - okazało się, że należą do czterech dorosłych osób. Ich ciała spalono w temperaturze 800 stopni Celsjusza, a szczątki wsypano do wykopanych w ziemi grobów.

d45x9r0

Kości jednej z osób wsypano najpierw do ceramicznego naczynia, a dopiero później zakopano. Wiadomo już, że w urnie znajdowały się szczątki kobiety, w okolicach 39 roku życia.

- Jest to dopiero szóste stanowisko z kręgami kamiennymi na Pomorzu, które przetrwało do naszych czasów. W przeszłości było ich zapewne więcej - mamy informacje o nieistniejących już kręgach - a część może znajdować się jeszcze w lasach - powiedział kierownik wykopalisk, Andrzej Kasprzak z Muzeum w Koszalinie.

d45x9r0

Podziel się opinią

Share
d45x9r0
d45x9r0
Więcej tematów