Trwa ładowanie...
d3yj3tu

Szykuje się arabska rewolucja w sieci

Egipt otworzy pierwszą na świecie domenę internetową, której rozszerzenie zapisane będzie w alfabecie arabskim - ogłosił egipski minister łączności i technologii informatycznych Tarik Kamel.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szykuje się arabska rewolucja w sieci
(Jupiterimages)
d3yj3tu

- To dla nas ważny moment. Internet wreszcie mówi po arabsku - powiedział Kamel, informując o utworzeniu domeny ".masr" (po transliteracji na alfabet łaciński), czyli po arabsku ".Egipt". Jak wyjaśnił, posunięcie to zapewni "nowe okazje do innowacji, inwestycji i rozwoju" w świecie arabskim.

Wprowadzenie do internetu domen, których rozszerzenia (końcówki takie, jak ".pl", ".com" itp.) będą zapisane w innych niż łaciński alfabetach, zatwierdziła pod koniec października organizacja ICANN, która nadzoruje system adresów internetowych. Ich rejestracja będzie możliwa od 16 listopada.

Przed tym rozporządzeniem znaki charakterystyczne dla arabskiego, cyrylicy, greki, czy też alfabetów azjatyckich mogły wprawdzie występować w adresach internetowych, ale nie w ich rozszerzeniach.

ICANN zdecydowała się na tę rewolucyjną zmianę, ponieważ ponad połowa z 1,6 mld internautów na co dzień posługuje się alfabetami innymi niż łaciński, co znacząco utrudniało im dotąd korzystanie z globalnej sieci.

Spośród 80 mln mieszkańców Egiptu około 15 mln korzysta z internetu.

d3yj3tu

Podziel się opinią

Share

Komentarze:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.

d3yj3tu

d3yj3tu
Więcej tematów