Szydło naprawdę ma się z czego cieszyć. Najnowszy sondaż
Kolejne dobre informacje dla rządu Zjednoczonej Prawicy. Opinie o nim są najlepsze od początku jego funkcjonowania. Polepszyły się też notowania Beaty Szydło.
Do zwolenników rządu zaliczyło się w październiku 44 proc. badanych (wzrost o 1 punkt proc. w stosunku do września). Liczba przeciwników Rady Ministrów spadła o 3 punkty proc. i wyniosła 27 proc. Obojętność wobec rządu wyraziło 26 proc. ankietowanych (2 punkty proc. więcej w porównaniu z badaniem z ubiegłego miesiąca).
W potencjalnych elektoratach rząd może liczyć na poparcie sympatyków PiS (i partii koalicyjnych); ma też więcej zwolenników niż przeciwników wśród potencjalnych wyborców Kukiz'15. Z kolei szczególnie często do przeciwników rządu zaliczają się badani o orientacji lewicowej oraz respondenci uczestniczący w praktykach religijnych kilka razy w roku lub rzadziej. CBOS wskazuje, że jednoznacznie przeciwni obecnej ekipie rządowej są głównie wyborcy PO i Nowoczesnej.
Według CBOS, zdecydowanie najwięcej zwolenników rządu jest wśród osób deklarujących prawicowe poglądy polityczne (79 proc.) oraz wśród respondentów najbardziej religijnych - uczestniczących w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu (71 proc.).
Z badania wynika ponadto, że rząd cieszy się największym poparciem wśród osób z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym, mieszkańców wsi oraz wśród badanych w wieku ponad 65 lat. Częściej identyfikują się z nim też mężczyźni (50 proc.) niż kobiety (40 proc.). Wśród przeciwników rządu z kolei przeważają osoby najlepiej wykształcone i sytuowane oraz mieszkańcy największych miast, liczących 500 tys. i więcej ludności.
Kto popiera Szydło?
Dobre noty rządu to nie wszystko. W październiku polepszyły się również notowania Beaty Szydło jako szefowej rządu. Zadowolenie z tego, że stoi ona na czele rządu, wyraża 53 proc. badanych (wzrost o 1 punkt procentowy w porównaniu z badaniem z września). Niezadowolonych jest 35 proc. respondentów (spadek o 2 punkty). Zdania w tej sprawie zdania nie ma 12 proc. badanych (wzrost o 1 punkt proc.).
Obecną premier akceptuje ogromna większość wyborców rządzącej partii (94 proc.). Zadowolenie z tego, że stoi ona na czele rządu, wyraża także prawie połowa sympatyków Kukiz'15. Beaty Szydło na stanowisku premiera natomiast nie akceptuje większość zwolenników PO i Nowoczesnej.
Premier Beatę Szydło, podobnie jak kierowany przez nią rząd, najczęściej popierają osoby z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym (70 proc.), mieszkańcy wsi (62 proc.) oraz badani w wieku 55 i więcej (od 61 do 64 proc.). Niezadowoleni z premier częściej niż przeciętnie są mieszkańcy największych miast (58 proc.), osoby z wyższym wykształceniem (45 proc.), respondenci nieuczestniczący w praktykach religijnych (55 proc.) oraz ci, którzy utożsamiają się z lewicą (66 proc.).
Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" (328) przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 5-12 października 2017 roku na liczącej 948 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Nie pierwszy rekord
To nie pierwszy sondaż, w którym Zjednoczona Prawica bije rekordy notowań. W ostatnim partyjnym sondażu CBOS Prawo i Sprawiedliwość wraz z Solidarną Polską i Polską Razem uzyskały aż 47 proc. poparcia. Konkurencja pozostała daleko w tyle. Drugie miejsce z 16 proc. zajęła Platforma Obywatelska. 8 proc. respondentów wskazało na Kukiz'15. Ponad progiem wyborczym znalazła się też Nowoczesna z 6 proc. poparcia.