Trwa ładowanie...
d3etuya
IAR

Szwedzka partia wspierała finansowo separatystów na Ukrainie

Szwedzka Partia Lewicy wspierała finansowo prorosyjskie i proseparatystyczne stowarzyszenie "Walka" na Ukrainie - pisze sztokholmska gazeta "Aftonbladet".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prorosyjscy separatyści to nie jedyny problem władz w Kijowie
Prorosyjscy separatyści to nie jedyny problem władz w Kijowie (AFP, Fot: Dominique Faget)
d3etuya

Według poczytnego dziennika, szwedzcy socjaliści mieli przekazać ukraińskiemu stowarzyszeniu równowartość co najmniej 100 tysięcy złotych. Były to publiczne fundusze, otrzymane od państwowej organizacji SIDA. Zajmuje się ona dystrybucją szwedzkiej pomocy, przeznaczonej głównie dla krajów i społeczeństw rozwijających się czy dotkniętych klęskami żywiołowymi lub wojnami.

Jak podaje "Aftonbladet", pieniądze wysyłano na Ukrainę poprzez partyjną organizację pomocową Międzynarodowe Lewicowe Forum - VIF. Trafiały one na prywatne konto jednej z działaczek "Walki", co jest praktyką zakazaną przez szwedzkie prawo.

Partia Lewicy wyjaśnia, ze traktowała Stowarzyszenie "Walka" i nadrzędną organizację "Zjednoczeni Marksiści" jako ugrupowania antyfaszystowskie i profeministyczne. Informacja, że organizacje te stanęły w ukraińskim konflikcie zbrojnym po stronie prorosyjskich separatystów, miało być dla szwedzkich postkomunistów zaskoczeniem i powodem do zerwania współpracy. Szwedzkie media twierdzą jednak, że pomoc finansowa dla Stowarzyszenia "Walka" mogła być wysyłana jeszcze pod koniec ubiegłego roku.

Tymczasem wielu członków organizacji uczestniczyło w próbach tworzenia nielegalnych struktur państwowych na wschodzie Ukrainy i zostało bojownikami separatystycznych, antyukraińskich sił zbrojnych.

Partia Lewicy wschodzi w skład rządzącej obecnie w Szwecji lewicowej koalicji. W wyborach do Riksdagu we wrześniu 2014 r. ugrupowanie zyskało 5,7 proc. głosów wyborców.

d3etuya

Podziel się opinią

Share
d3etuya
d3etuya
Więcej tematów