Trwa ładowanie...
szwecja

Szwecja: zamknięto lokale wyborcze. Są wyniki exit polls

Zakończyły się wybory parlamentarne w Szwecji. Z exit poll, czyli sondażu przeprowadzonego dla telewizji SVT przed lokalami wyborczymi wynika, że wygrała je koalicja partii centro-prawicowych, która zdobyła 39,6 proc. głosów. Koalicja socjaldemokratów i Zielonych zdobyła - 39,4 proc.

Share
Szwecja: zamknięto lokale wyborcze. Są wyniki exit polls
Źródło: PAP
d2i8bcy

Na trzecim miejscu znalazło się skrajnie prawicowe antyemigranckie ugrupowanie Szwedzcy Demokraci, które - zgodnie z sondażem zaprezentowanym przez telewizje publiczną SVT - zdobyło 19,2 głosów, czyli o 6,3 proc. więcej niż w poprzednich wyborach. To jednak mniej, niż spodziewali się przedstawiciele tego ugrupowania.

Według sondażu przedstawionego przez innego nadawcę telewizyjnego - TV4, Szwedzcy Demokraci zdobyli 16,3 proc. głosów. Zgodnie z tym exit poll wybory wygrała koalicja socjaldemokratów i Zielonych - 41 proc. głosów, na drugim miejscu znalazła się koalicja partii centro-prawicowych, która zdobyła 40,1 proc.

Wstępne wyniki są spodziewane jeszcze tej nocy, pełne i ostatecznie - w ciągu tygodnia.

d2i8bcy

7,2 miliona Szwedów wybierało w niedzielę 349 przedstawicieli do jednoizbowego parlamentu - Riksdagu. W sondażach prowadzili rządzący socjaldemokraci, ale obawiano się, że nacjonaliści mogą stać się drugą siłą w parlamencie i tym samym pogrążyć centroprawicę.

- Jest jasne, że żadna z obecnych dużych koalicji nie osiągnie większości. Dlatego musimy wznieść się ponad koalicje. Musimy mieć przyzwoite społeczeństwo, przyzwoitą demokrację. Nie możemy dać wpływu na politykę partii rasistowskiej - powiedział tuż przed zakończeniem głosowania obecny premier, lider socjaldemokracji Stean Loefven.

Źródło: thelocal.se, expressen.se

d2i8bcy

Podziel się opinią

Share
d2i8bcy
d2i8bcy
Więcej tematów