Trwa ładowanie...
d30cs1x
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Szojgu: Zachód odsunął od władzy prawowitego prezydenta Ukrainy

Stany Zjednoczone i Unia Europejska sprowokowały odsunięcie od władzy prawowitego prezydenta Ukrainy - oświadczył w środę minister obrony Rosji Siergiej Szojgu na posiedzeniu wspólnego kolegium ministrów obrony Białorusi i Rosji w Mińsku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szojgu: Zachód odsunął od władzy prawowitego prezydenta Ukrainy
(kremlin.ru)
d30cs1x

- USA i UE sprowokowały odsunięcie od władzy prawowitego prezydenta tego kraju i lekkomyślnie wspierają działania Kijowa w sferze siłowych represji wobec osób niezadowolonych z nowej władzy - oznajmił Szojgu.

Podkreślił, że w związku z tym należy ostrożnie podchodzić do zachodzących na Ukrainie procesów.

- W istocie prozachodnie siły dążą do stworzenia w tym kraju przednich rubieży nacisku na Państwo Związkowe (Związek Białorusi i Rosji) oraz wywarcia wpływu na stabilny rozwój Rosi i Białorusi" - oznajmił rosyjski minister.

d30cs1x

Dlatego - jak zaznaczył - to ważne, by mieć zdolne do walki siły zbrojne oraz stworzyć skuteczne mechanizmy gwarantowania bezpieczeństwa międzynarodowego. - W tym celu rozwijamy współpracę wojskową z naszymi sojusznikami. W pierwszym rzędzie opierany się na konsekwentnym wsparciu Białorusi - powiedział.

Również minister obrony Białorusi Siarhiej Żadobin podkreślił, że "co roku następuje wzmocnienie potencjału obronnego Państwa Związkowego, co świadczy o pozytywnym procesie wojskowej integracji dwóch państw". Dodał, że przede wszystkim postępuje rozwój i unowocześnienie regionalnych zgrupowań wojsk.

Szojgu zapowiedział, że w 2015 r. na lotnisku w Bobrujsku rozpocznie pełnienie dyżuru bojowego 12 samolotów wojskowych Su-27, dwie szkoleniowe maszyny Su-27 oraz cztery wojskowe śmigłowce Mi-8. Poinformował również, że do końca bieżącego roku Rosja zakończy przekazywanie Białorusi czterech systemów rakietowych S-300.

Żadobin podkreślił, że Rosja jest głównym dostawcą sprzętu wojskowego na Białoruś, a także jej najważniejszym partnerem, jeśli chodzi o jego remont i modernizację. - Zawarliśmy już ponad 50 kontraktów na dostawę i modernizację sprzętu wojskowego, a kolejne kilkadziesiąt jest w fazie opracowania lub uzgadniania - powiedział.

d30cs1x

Szojgu dodał, że na posiedzeniu kolegium zatwierdzono ogólne wytyczne dotyczące przeprowadzenia wspólnych rosyjsko-białoruskich manewrów "Tarcza Związku-2015". Podkreślił, że ćwiczenia te, które odbędą się na poligonach Rosji i Białorusi, będą głównym wydarzeniem w zakresie przygotowania sił zbrojnych w przyszłym roku.

Rosyjski minister zaznaczył, że program ćwiczeń roku został poszerzony w związku ze "zmieniającą się sytuacją u naszych granic i generalnie na świcie". - Chcielibyśmy przećwiczyć wiele praktycznych działań na wypadek powstania nowych zagrożeń dla Państwa Związkowego - dodał.

Zobacz też:Poroszenko: w parlamencie powstanie proeuropejska konstytucyjna większość

d30cs1x

Podziel się opinią

Share

d30cs1x

d30cs1x
Więcej tematów