Trwa ładowanie...

"Szmata i dziwka!" - napadli na nią za "nieskromne ubranie"

Ultraortodoksyjni Żydzi zaatakowali młodą kobietę, która była ich zdaniem nieprzyzwoicie ubrana. Rzecznik policji poinformował, że zatrzymano pięciu podejrzanych. Poszkodowana została lekko ranna w głowę. To kolejny w ostatnim czasie incydent z udziałem radykalnych wyznawców judaizmu - piszą media w Izraelu.

Share
"Szmata i dziwka!" - napadli na nią za "nieskromne ubranie"
Źródło: AFP, fot: Menahem Kahana
d1el339

Do napaści doszło w izraelskim mieście Bejt Szemesz, położonym na zachód od Jerozolimy i zamieszkanym głównie przed ortodoksyjnych Żydów, haredi. Do kobiety, która rozwieszała plakaty reklamujące państwową loterię, podeszła grupa religijnych radykałów, którzy uznali, że jej strój jest nieprzyzwoity. Zarzucili jej także, że podniosła rąbek koszuli. Jeden z mężczyzn nazwał ją "szmatą i dziwką" - podała kobieta.

Kobieta szybko poinformowała policję i pobiegła do samochodu. Zanim jednak udało się jej odjechać, mężczyźni wskoczyli na pojazd, po czym zaczęli rozbijać szyby i przekłuwać opony. Jeden z napastników wyrwał kluczyk ze stacyjki i wlał do wnętrza pojazdu środek wybielający. Kobieta uciekła z samochodu. Sytuację rozładowało dopiero przybycie policji; na widok funkcjonariuszy napastnicy uciekli z miejsca zdarzenia.

Rzecznik policji Mickey Rosenfeld poinformował, że zatrzymano pięciu podejrzanych. Kobieta została lekko ranna w głowę.

d1el339

To kolejny incydent z udziałem ultraortodoksyjnych Żydów w ostatnim czasie. W grudniu media pokazywały, jak ortodoksi szykanowali małą dziewczynkę za ich zdaniem nieskromny strój. Głośna stała się również sprawa żołnierki, od której haredi domagali się, by usiadła z tyłu autobusu, za mężczyznami.

W obronie praw kobiet odbyły się demonstracje. Od aktów przemocy radykalnej mniejszości odcięli się również w większości ultraortodoksyjni Żydzi.

Komentatorzy wskazują, że rosnące napięcia między ortodoksami a resztą izraelskiego społeczeństwa mogą zagrozić politycznym sojuszom premiera Benjamina Netanjahu z partiami ortodoksów.

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d1el339

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1el339
d1el339
Więcej tematów