Szmajdziński: będziemy bliżej spraw europejskiej obronności
Polska, po podpisaniu protokołów akcesyjnych, będzie bliżej wszystkich spraw związanych z określeniem zasad europejskiej polityki bezpieczeństwa - powiedział w czwartek w Lublinie minister obrony narodowej Jerzy Szmajdziński.
Szmajdziński i wiceministrowie kilku innych resortów odwiedzają Lubelszczyznę w ramach rządowej kampanii przedreferendalnej.
Minister ON powiedział na konferencji prasowej, że Polska dotychczas, nie ze swojej winy, była na marginesie europejskiego dialogu w sprawach obronności. Wyraził przekonanie, że to się teraz zmieni.
Dziennikarze prosili ministra o rozszerzenie deklaracji prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, który w Parlamencie Europejskim w Strasburgu powiedział, że Polska jest gotowa uczestniczyć w podjętej niedawno przez Niemcy, Francję, Belgię i Luksemburg inicjatywie budowy europejskiej polityki obronnej.
"Sądzimy, że poniedziałkowe (19 maja w Brukseli) spotkanie ministrów obrony narodowej państw Unii Europejskiej i państw aspirujących będzie początkiem tego dialogu w obszarze obronności. Deklarujemy swój udział we wszystkich grupach dyskusyjnych i panelowych, które rozstrzygać mają ostateczny kształt europejskiej polityki bezpieczeństwa i obronności" - powiedział Szmajdziński.
Minister dodał, że Polska zgłosiła swoją kontrybucję do realizacji europejskiej polityki w postaci m.in. 1,5 tys. żołnierzy i odpowiednich sił marynarki wojennej. "Będziemy chcieli z tej kontrybucji się wywiązać. Będziemy chcieli, aby Unii Europejskiej udało się do końca tego roku ukształtować ten 60-tysięczny korpus sił szybkiego reagowania, który Unia chce skonstruować" - zaznaczył.
19 maja w Brukseli spotkają się również ministrowie spraw zagranicznych Pietnastki i krajów aspirujących. "Wszystko wskazuje na to, że otwiera się nowy etap możliwego współautorstwa państw aspirujących z państwami Unii w kreowaniu polityki obronnej. To cieszy" - podkreślił Szmajdziński.
Obok ministra obrony Lubelszczyznę odwiedzają wiceministrowie rolnictwa Józef Pilarczyk, infrastruktury Andrzej Piłat, edukacji Adam Giersz, sprawiedliwości Marek Sadowski, gospodarki Andrzej Szejna i spraw zagranicznych Andrzej Załucki.