PolskaSzef Sił Powietrznych: latamy coraz nowocześniejszym sprzętem

Szef Sił Powietrznych: latamy coraz nowocześniejszym sprzętem

Siły Powietrzne są coraz nowocześniejsze, a wojskowi lotnicy kładą nacisk na bezpieczne wykonywanie zadań - powiedział dowódca Sił Powietrznych gen. broni Lech Majewski podczas uroczystego apelu z okazji Święta Lotnictwa.

Szef Sił Powietrznych: latamy coraz nowocześniejszym sprzętem
Źródło zdjęć: © PAP | Grzegorz Jakubowski

Uroczystość odbyła się, jak co roku, na warszawskim Polu Mokotowskim - dawnym lotnisku wojskowym, przed pomnikiem polskich lotników poległych w latach 1939-45. Rozpoczęła się od przelotu szyków po sześć samolotów Iskra, Su-22, MiG-29 i F-16.

"Ogromne przemiany"

- Ostatnie dwie dekady to czas ogromnych przemian w Siłach Powietrznych, przygotowujących nas do wyzwań XXI wieku - powiedział Majewski.

Podkreślił, że "dzięki wysiłkowi całego państwa i wsparciu prezydenta" zwiększa się potencjał tego rodzaju sił zbrojnych - a po wprowadzeniu do służby nowych samolotów bojowych i transportowych planowane są zakupy kolejnych samolotów, śmigłowców, stacji radiolokacyjnych i zestawów przeciwlotniczych; przewidziana jest także modernizacja kolejnych baz lotniczych. - Zapewniam, że i dziś miliardowe nakłady na Siły Powietrzne są dobrze lokowane, wzmacniają bezpieczeństwo wszystkich Polaków - zaznaczył.

Podkreślił też zaangażowanie polskich lotników w operacje zagraniczne, w Afganistanie lub w operację Baltic Air Policing nad Litwą, Łotwą i Estonią, oraz udział w międzynarodowych ćwiczeniach.

- Celem naszej służby nie jest bicie i śrubowanie rekordów, stawiamy na jakość i efektywność wykonywania zadań, a nade wszystko na bezpieczeństwo - zapewnił Majewski.

Podnoszenie kwalifikacji

- Od ponad dwóch lat w Siłach Powietrznych uniknęliśmy poważnych zdarzeń lotniczych. Nie usypia to jednak naszej czujności. Wiemy, że zagrożenie, powodowane błędami ludzi, niedoskonałością techniki, warunkami atmosferycznymi, w lotnictwie zawsze istnieje - zaznaczył.

Dlatego - powiedział generał - żołnierze nieustannie podnoszą kwalifikacje, a dowództwa usprawniają system szkolenia, włączając do instrukcji wiele przepisów obowiązujących w światowym lotnictwie wojskowym i cywilnym.

O modernizacji lotnictwa i obrony powietrznej oraz o nacisku na bezpieczeństwo lotów mówił także wiceminister obrony Czesław Mroczek, odpowiadający w MON za wdrażanie zaleceń sformułowanych po katastrofie smoleńskiej. - Od kilku lat polskie Siły Powietrzne wdrażają procedury, normy prawne; budują nową mentalność przestrzegania norm bezpieczeństwa, by wszystkie zadania wykonywać jak najbezpieczniej - powiedział Mroczek.

Bez grobów

- Na szlakach wiodących do wolnej ojczyzny poległo 2500 polskich lotników, ponad 400 zestrzelonych nad Kanałem La Manche, Morzem Północnym i Atlantykiem nie ma grobów, a mogiły pozostałych poległych są rozsiane po 250 europejskich cmentarzach. Dziś wiemy, że bez ich wiary w to, że każdy lot przybliża do zwycięstwa, nas mogłoby tu nie być - powiedział Majewski.

Wyraził uznanie i wdzięczność kombatantom przybyłym na VI Światowy Zjazd Lotników Polskich z kraju, Wielkiej Brytanii, Kanady i USA.

Podkreślił, że lotnicze święto to okazja, by upamiętnić także "wyczyny sportowe naszych poprzedników" - Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury. Właśnie rocznica ich triumfu w zawodach w 1932 r. została ustanowiona Świętem Lotnictwa.

Wyróżnienia i medale

Przedstawiciel prezydenta wręczył wyróżnionym awanse oraz Lotnicze Krzyże Zasługi i Srebrne Medale za Długoletnią Służbę. Weteranom i służącym obecnie żołnierzom wręczono także Medale za Zasługi dla Obronności Kraju, tytuły honorowe Zasłużony Pilot Wojskowy i Zasłużony Żołnierz RP, Statuetki Ikara i sygnety z lotniczą "gapą". Wręczono także wyróżnienia miesięcznika "Skrzydlata Polska".

Reprezentanci prezydenta i parlamentu, a także MON, Sztabu Generalnego WP, lotnictwa cywilnego, przemysłu lotniczego, szkół i stowarzyszeń - złożyli wieńce i wiązanki pod pomnikiem.

Święto Lotnictwa

Święto Lotnictwa od 1995 r. jest obchodzone 28 sierpnia - w rocznicę wspomnianego zwycięstwa Żwirki i Wigury w największej międzywojennej imprezie lotnictwa sportowego - Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych (Challenge International des Avions de Tourisme) w 1932 roku w Berlinie. Jest to święto lotnictwa wojskowego i cywilnego oraz przemysłu lotniczego.

Tegoroczne święto zbiega się z VI Światowym Zjazdem Lotników Polskich, zorganizowanym z okazji kilku rocznic - oprócz 80. rocznicy sportowego zwycięstwa Żwirki i Wigury jest to także 80. rocznica tragicznej śmierci tej załogi. Jest to także 70. rocznica śmierci płk. pil. Stanisława Skarżyńskiego - pierwszego Polaka, który samotnie przeleciał nad Atlantykiem i jedynego Polaka odznaczonego medalem Bleriota. W tym roku przypada także 20. rocznica sprowadzenia do kraju sztandaru Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie. We wtorek sztandar, przechowywany dotychczas w dęblińskiej "Szkole Orląt", został uroczyście przekazany Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)