Trwa ładowanie...

Szef MSZ Rosji z forum ONZ krytykuje Zachód

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow skrytykował w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ Zachód, w tym USA, m.in. za to, że "w sposób nieograniczony usprawiedliwia działania samozwańczych władz w Kijowie" przeciw ludności rosyjskojęzycznej.

Share
Szef MSZ Rosji z forum ONZ krytykuje Zachód
Źródło: PAP/EPA, Fot: Andrew Gombert
dq6ovvn

Ławrow nie szczędził także słów krytyki pod adresem NATO twierdząc, że Sojusz nie jest zdolny do zmiany "swego kodu genetycznego, który został utworzony w epoce zimnej wojny".

Przemawiając na forum Zgromadzenia Ogólnego, Ławrow oświadczył, że kryzys na Ukrainie jest wynikiem zamachu stanu w tym państwie, który wsparły USA i Unia Europejska. Szef rosyjskiej dyplomacji nie wspomniał, jak zauważa Associated Press, o oskarżeniach Zachodu pod adresem Rosji o to, że wysyła na wschodnią Ukrainę żołnierzy i sprzęt wojskowy w celu wsparcia prorosyjskich separatystów.

dq6ovvn

Zdaniem Ławrowa "cześć narodu ukraińskiego chciała bronić swych praw do języka ojczystego, kultury i historii" i "to właśnie atak na te prawa zmusił ludność Krymu do wzięcia losu w swoje ręce i dokonania wyboru na rzecz samostanowienia".

Minister spraw zagranicznych Rosji zarzucił Stanom Zjednoczonym "interwencjonizm militarny", co - jak pisze AFP - było zawoalowaną aluzją do ataków powietrznych w Iraku i Syrii.

USA wraz z koalicją państw, głównie arabskich, prowadzą od początku tygodnia naloty na terenie Syrii przeciwko organizacji Państwo Islamskie (IS). Od sierpnia ostrzeliwały pozycje IS w Iraku.

- Ingerencja militarna stała się normą, mimo opłakanych wyników operacji wojskowych prowadzonych przez USA w ostatnich latach - powiedział Ławrow i jako przykłady wymienił Jugosławię, Irak, Libię i Afganistan.

dq6ovvn

Podziel się opinią

Share
dq6ovvn
dq6ovvn
Więcej tematów