Szef MSZ Niemiec chwali Polskę ws. obronności

Polska i inni wschodnioeuropejscy partnerzy myśleli do niedawna właściwie tylko o amerykańskim parasolu atomowym. A teraz słyszymy z Warszawy, że konieczna jest europejska polityka obronna - stwierdził szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel w rozmowie z dziennikiem "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel i kanclerz Angela Merkel.
Szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel i kanclerz Angela Merkel. (AFP, Fot: Tobias Schwarz)

Gabriel zastrzegł, że uważa polską propozycję rozbudowy przez Europę sił nuklearnych za nierealną. - Propozycja z Warszawy, żeby Europa zafundowała sobie siły nuklearne, jest bardzo daleka od rzeczywistości. Ale wykreślimy słowo "nuklearne"! To, że w Polsce myśli się poważnie o wzmocnieniu zdolności obronnych Europy, pokazuje dramatyczne zmiany sytuacji i jest dla mnie budujące - powiedział szef MSZ Niemiec.

Opowiedział się również za budowaniem "nowej silnej Europy". - W przeciwnym razie ani pan Trump, ani pan Putin, ani też Chiny nie będą traktować nas poważnie - ostrzegł.

Szef MSZ Niemiec zastrzegł, że jego celem nie jest "więcej Europy", lecz "inna, mocniejsza, lepsza Europa". Jego zdaniem "Europa rożnych prędkości" istnieje już od dawna. Strefa euro czy też obszar Schengen są przykładami rożnych form integracji, w których nie wszystkie kraje UE uczestniczą. Wśród obszarów, gdzie jego zdaniem współpraca powinna się zacieśniać, na pierwszym miejscu wymienił strefę euro.

Większa współpraca pożądana jest też - jego zdaniem - w polityce zagranicznej i bezpieczeństwa oraz w ochronie granic zewnętrznych UE. Gabriel wymienił ponadto walkę z terroryzmem, zwiększenie konkurencyjności gospodarki europejskiej oraz walkę z dumpingiem socjalnym i podatkowym.

Odnosząc się do konfliktu w Donbasie na wschodzie Ukrainy, Gabriel zaznaczył, że sankcje wobec Rosji będą mogły być zniesione dopiero po realizacji porozumień z Mińska. W przeszłości polityk SPD opowiadał się za stopniowym znoszeniem sankcji, związanym z kolejnymi etapami wdrażania umowy.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.