Trwa ładowanie...
d3ysx3p
Defence24Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Szef MON zdecydował: na Powązkach nie będą chowani ludzie PRL

Generałowie z PRL nie będą już chowani w tej części Powązek, którą zarządza wojsko, tylko m.in. na Cmentarzu Północnym. Decyzję w tej sprawie podjął szef MON Tomasz Siemoniak - informuje "Rzeczpospolita".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nagrobki na Cmentarzu Powązkowskim
Nagrobki na Cmentarzu Powązkowskim (WP.PL, Fot: Iga Burniewicz)
d3ysx3p

- Zależało nam na tym, by miejscem na Powązkach były honorowane osoby, które służyły niepodległej Polsce - mówi rzecznik MON płk Jacek Sońta.

Dlatego pod koniec września minister obrony zmienił wewnętrzne ustalenia Dowództwa Garnizonu Warszawa, w którego gestii znajduje się część miejsc na Powązkach.

I teraz pochówek na tym cmentarzu będzie przysługiwał generałom tylko mianowanym przez prezydenta RP, a nie np. radę państwa PRL, zaś posiadanie któregoś z najwyższych orderów - np. Orła Białego, Virtuti Militari - też będzie się liczyć jedynie w przypadku odznaczenia przez prezydenta.

d3ysx3p

Nowe regulacje nie umożliwiają pogrzebów oficjeli PRL na tej prestiżowej nekropoli, bo dotyczą tylko części Powązek, którą zarządza wojsko. Więc nie obejmują np. miejsca, w którym spoczął gen. Wojciech Jaruzelski.

Jednak co do zasady wojskowi z PRL będą się mogli starać o miejsce w wojskowych kwaterach innych stołecznych cmentarzy: Północnego i Południowego.

d3ysx3p

Podziel się opinią

Share

d3ysx3p

d3ysx3p
Więcej tematów