Trwa ładowanie...

Szef MON zdecydował: na Powązkach nie będą chowani ludzie PRL

Generałowie z PRL nie będą już chowani w tej części Powązek, którą zarządza wojsko, tylko m.in. na Cmentarzu Północnym. Decyzję w tej sprawie podjął szef MON Tomasz Siemoniak - informuje "Rzeczpospolita".

Share
Szef MON zdecydował: na Powązkach nie będą chowani ludzie PRL
Źródło: WP.PL, Fot: Iga Burniewicz
d40l4sz

- Zależało nam na tym, by miejscem na Powązkach były honorowane osoby, które służyły niepodległej Polsce - mówi rzecznik MON płk Jacek Sońta.

Dlatego pod koniec września minister obrony zmienił wewnętrzne ustalenia Dowództwa Garnizonu Warszawa, w którego gestii znajduje się część miejsc na Powązkach.

d40l4sz

I teraz pochówek na tym cmentarzu będzie przysługiwał generałom tylko mianowanym przez prezydenta RP, a nie np. radę państwa PRL, zaś posiadanie któregoś z najwyższych orderów - np. Orła Białego, Virtuti Militari - też będzie się liczyć jedynie w przypadku odznaczenia przez prezydenta.

Nowe regulacje nie umożliwiają pogrzebów oficjeli PRL na tej prestiżowej nekropoli, bo dotyczą tylko części Powązek, którą zarządza wojsko. Więc nie obejmują np. miejsca, w którym spoczął gen. Wojciech Jaruzelski.

Jednak co do zasady wojskowi z PRL będą się mogli starać o miejsce w wojskowych kwaterach innych stołecznych cmentarzy: Północnego i Południowego.

d40l4sz

Podziel się opinią

Share
d40l4sz
d40l4sz
Więcej tematów