Trwa ładowanie...
dlu3lny

Szef lotniska Wnukowo, na którym rozbił się samolot szefa Total, podał się do dymisji

Szef moskiewskiego lotniska Wnukowo i jego zastępca podali się do dymisji w związku z poniedziałkową katastrofą samolotu, w której zginął prezes francuskiego koncernu petrochemicznego Total, Christophe de Margerie oraz trzech członków załogi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Christophe de Margerie
Christophe de Margerie (PAP/EPA, Fot: YOAN VALAT)
dlu3lny

Władze stołecznego portu lotniczego poinformowały w oświadczeniu, że Andriej Djakow i jego zastępca Siergiej Sołncew podali się do dymisji, a ich wnioski zostały przyjęte.

Kolejne zatrzymania

Wcześniej tego samego dnia rosyjscy śledczy zatrzymali czterech kolejnych pracowników lotniska Wnukowo w ramach postępowania ws. katastrofy. Wśród zatrzymanych jest główny inżynier serwisowy pasa startowego, który nadzorował proces odśnieżania, w chwili gdy doszło do katastrofy. Zatrzymano także szefa lotów lotniska, dyspozytora i praktykantkę na stanowisko dyspozytora - poinformował Komitet Śledczy Rosji.

dlu3lny

Wypadek odrzutowca

Do wypadku doszło w poniedziałek o godz. 23.57 czasu lokalnego (godz. 21.57 czasu polskiego), gdy prywatny odrzutowiec Falcon 50 przy starcie w gęstej mgle - widoczność wynosiła 350 metrów - uderzył lewym skrzydłem w pług śnieżny. Maszyna przewróciła się na grzbiet i stanęła w płomieniach. Falcon 50 miał lecieć do Paryża. Poza szefem koncernu w katastrofie zginęli trzej członkowie załogi.

Ustalono wtedy, że kierowca pługa, w który uderzył samolot de Margerie'ego, był pod wpływem alkoholu. Z katastrofy wyszedł bez szwanku i został zatrzymany do dyspozycji Komitetu Śledczego.

Agencja Reutera zwraca jednak uwagę, że pojawiają się głosy oskarżające śledczych o "próby znalezienia kozła ofiarnego w związku z oskarżeniem kierowcy pługa śnieżnego, w którego pojazd uderzył samolot de Margerie'ego".

dlu3lny

"Kiedy straciłem orientację, nie zauważyłem, że wjechałem na pas startowy" - relacjonował wcześniej kierowca pługa w rozmowie z dziennikarzami.

Agencja TASS podaje, że jeszcze w czwartek śledczy zadecydują o aresztowaniu kierowcy pługa, ponieważ tego dnia wygasa okres 48-godzinnego zatrzymania. Obrońca mężczyzny podkreśla, że jego klient jest niewinny i przypomina, że w ciągu 10 lat pracy nie odnotowano żadnych incydentów z jego udziałem.

Katastrofę w porcie lotniczym Wnukowo bada również Międzypaństwowy Komitet Lotniczy (MAK), który zaprosił już do współpracy specjalistów z francuskiej komisji badającej wypadki lotnicze BEA.

Międzynarodowy port lotniczy Wnukowo jest największym pod względem powierzchni lotniskiem w Rosji (270 tys. metrów kwadratowych). Obsługuje ono ruch pasażerski (Wnukowo-1), rządowy (Wnukowo-2) i biznesowy (Wnukowo-3). Trzy części portu korzystają z dwóch wspólnych pasów startów i lądowań (jeden liczy 3500 metrów, drugi - 3060 metrów).

Na lotnisku Wnukowo stacjonuje oddział lotniczy Rossija, obsługujący prezydenta, premiera, ministra spraw zagranicznych, przewodniczących obu izb parlamentu, a także prokuratora generalnego, sekretarza Rady Bezpieczeństwa, prezesa Sądu Konstytucyjnego i szefa Administracji Prezydenta. Za zgodą prezydenta może także przewozić wicepremierów i innych członków rządu.

dlu3lny

Podziel się opinią

Share
dlu3lny
dlu3lny
Więcej tematów