Trwa ładowanie...
d3b01jb

Szef Bundestagu: ostrzeżenie przed populizmem, oklaski dla Polski

Szef Bundestagu Wolfgang Schaeuble bronił wielokrotnie Polski przed krytyką ze strony swoich rodaków. W Dzień Jedności Niemiec przypomniał o jej zasługach dla zjednoczenia kraju. Jego słowa przyjęto oklaskami.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szef Bundestagu Wolfgang Schaeuble
Szef Bundestagu Wolfgang Schaeuble (PAP/EPA, Fot: CHRISTIAN MARQUARDT / POOL)
d3b01jb

Schaeuble nawiązał do wydarzeń sprzed stu lat, zaznaczając, że rok 1918 był początkiem nowej epoki - demokratycznego przełomu nie tylko w Niemczech, lecz także dla całej Europy.

- Niektórzy nasi europejscy partnerzy, w tym także Polacy, obchodzą w roku 2018 stulecie odzyskania narodowej niezależności i politycznej wolności - mówił szef niemieckiego parlamentu.

- Ich (Polaków - przyp. red.) wkład do pokojowej rewolucji roku 1989 i do upadku żelaznej kurtyny pozostanie niezapomniany, tak jak i innych sąsiadów środkowo- i wschodnioeuropejskich - podkreślił polityk CDU.

d3b01jb

Publiczność, wśród której byli kanclerz Angela Merkel, prezydent Frank-Walter Steinmeier i byli prezydencji Joachim Gauck i Horst Koehler, zareagowali na jego słowa oklaskami.

- Dlatego nie wolno nam, pomimo wszystkich różnic poglądów, narazić na szwank największej zdobyczy integracji europejskiej, jaką jest przezwyciężenie podziału Europy - dokończył swoją myśl Schaeuble.

Uwaga na populistów

Dużą część przemówienia szef Bundestagu poświęcił zagrożeniom ze strony populistów podburzających obywateli przeciwko mniejszościom i parlamentarzystom. Nikt nie może uzurpować sobie prawa do roli jedynego przedstawiciela narodu - ostrzegł Schaeuble.

d3b01jb

Suweren "nie jest jednością, lecz wielością rywalizujących ze sobą sił”. Wola narodu powstaje wskutek dyskusji. Jego zdaniem "pluralizm” jest wartością samą w sobie.

Schaeuble wskazał na napięcia pomiędzy prawem a sprawiedliwością. - Prawo chroni słabszego. Obowiązkiem państwa prawa jest realizacja tego - mówił.

Ograniczone możliwości przyjmowania migrantów

Szef Bundestagu wskazał na ograniczenia w polityce migracyjnej. "Humanitaryzm wymaga, by pomagać ludziom. Tak jest na chrześcijańskim Zachodzie. To nas łączy. (…) Dotyczy to obywateli znajdujących się w potrzebie i dotyczy też ludzi, którzy szukają u nas schronienia” - powiedział.

d3b01jb

Zastrzegł, że "nasze możliwości są ograniczone”. Migranci, którzy przyjeżdżają z innych powodów niż polityczne prześladowania, mogą być przyjmowani tylko wtedy, gdy nie zagraża to społecznej stabilności.

Przeczytaj także:

Chór z Górnicką recytował w Berlinie konstytucję

Kanclerz Merkel: Zjednoczenie się jeszcze nie dokonało

d3b01jb

Podziel się opinią

Share

d3b01jb

d3b01jb
Więcej tematów