Szczyt bliskowschodni w Warszawie. Sprawa Iranu głównym tematem wystąpienia Benjamina Netanjahu

Szczyt bliskowschodni skupi się na temacie bezpieczeństwa na całym Bliskim Wschodzie. Sprawa Iranu ma być jednak głównym wątkiem wystąpienia premiera Izraela w Warszawie. Konferencje zorganizują wspólnie Stany Zjednoczone i Polska.

Szczyt bliskowschodni w Warszawie. Sprawa Iranu głównym tematem wystąpienia Benjamina Netanjahu
Źródło zdjęć: © PAP/EPA

11.02.2019 | aktual.: 11.02.2019 12:14

Szczyt bliskowschodni. "Wszyscy są zaniepokojeni kierunkami, w których Iran podąża"

Problematyka bezpieczeństwa na całym Bliskim Wschodzie będzie głównym tematem szczytu bliskowschodniego w Warszawie, który odbędzie się w dniach 13-14 lutego. Premier Izraela, Benjamin Netanjahu, zapowiedział jednak, że w swoim wystąpieniu skoncentruje się na zagrożeniu ze strony Iranu. Tę Informację potwierdziła również ambasador Izraela w Warszawie Anna Azari w rozmowie dla Polskiego Radia.

Dyplomatka przekonuje, że Iran destabilizuje Bliski Wschód i od lat jest dla izraelskich władz głównym zagrożeniem bezpieczeństwa w regionie. - Myślimy, że Iran oszukuje wszystkich. Nie tylko my o tym myślimy, ale także w Unii Europejskiej jest dyskusja na ten temat i wszyscy są zaniepokojeni kierunkami, w których Iran podążą. Z jednego strony to są akty terrorystyczne na ziemiach europejskich, a z drugiej to prace Iranu w kierunku nowych zbrojeń — dodała Anna Azari, cytowana przez IAR.

Jednym z tematów szczytu bliskowschodniego ma być także konflikt izraelsko-palestyński. W spotkaniu mają wziąć udział amerykańscy dyplomaci, którzy pracują nad planem pokojowym Donalda Trumpa. Na konferencji nie będą jednak obecni przedstawiciele władz palestyńskich.

Szczyt bliskowschodni: stopień alarmowy Alfa w Warszawie

W związku z organizacją konferencji dotyczącej Bliskiego Wschodu (13-14 lutego), Prezes Rady Ministrów – Mateusz Morawiecki, wprowadził w Warszawie od poniedziałku (od godz. 0:00), do piątku (do godz. 23:59) pierwszy stopień alarmowy Alfa.

Wprowadza się go w przypadku uzyskania informacji o możliwości wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym, którego rodzaj i zakres jest trudny do przewidzenia. Jest to najniższy z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych.

Mieszkańcom stolicy w tym okresie zaleca się m.in. zachowania zwiększonej czujności w stosunku do osób zachowujących się w sposób wzbudzający podejrzenia oraz zwracanie uwagi na pozostawione pakunki.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)