Trwa ładowanie...
d2s1jcv

Szczepionka na COVID-19 może być produkowana w Polsce? Eksperci wyjaśniają

Szczepionki na COVID-19 mogłyby być produkowane w Polsce? Okazuje się, że jest taka możliwość. Gdyby któraś z polskich firm się na to zdecydowała, mogłaby skorzystać z licencji przymusowej.
Share
Szczepionki na COVID-19 mogą być produkowane w Polsce?
Szczepionki na COVID-19 mogą być produkowane w Polsce?Źródło: Pixabay, Fot: torstensimon
d2s1jcv

Polska, jak i wiele innych krajów, wciąż walczy z pandemią koronawirusa. Narzędziem, które pozwoli nam wrócić do czasów sprzed epidemii, jest szczepionka na COVID-19. Jednak dawek jest wciąż za mało, aby zaszczepić odpowiednią liczbę osób i móc znieść niektóre obostrzenia i nakazy.

Adrian Zandberg z partii "Razem" zapytał na antenie TVN 24 o to, co zrobiła Polska, aby włączyć się w produkcję szczepionki na COVID-19. Słowa posła przyczyniły się do pojawienia się dyskusji na ten temat.

Do słów Zandberga odniosła się Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej. Posłanka stwierdziła, że polityk "bredzi". Jak przekazała "Rzeczpospolita", prawnicy przyznają rację Zandbergowi.

d2s1jcv

Zobacz także: Szczepionka na COVID zmieni przebieg pandemii? "Po tym będzie można wnioskować"

Szczepionka na COVID-19 produkowana w Polsce? Eksperci o tym pomyśle

Oznacza to więc, że Urząd Patentowy mógłby udzielić polskiej firmie licencji przymusowej na produkcję szczepionki na COVID-19, która została opatentowana przez producenta zza granicy.

d2s1jcv

Jak przekazała adwokat Ewa Rutkowska w rozmowie z "Rz": takie rozwiązanie jest możliwe w prawie własności przemysłowej, ale w sytuacjach wyjątkowych.

- Na przykład gdy korzystanie z opatentowanego wynalazku innej osoby konieczne jest do zapobieżenia lub usunięcia stanu zagrożenia bezpieczeństwa państwa, w szczególności ochrony zdrowia i życia ludzkiego - powiedziała Rutkowska.

Dodała, że w takich przypadkach podmiot, który stara się o licencję przymusową, nie musi wykazać, że wcześniej podjął już działania w dobrej wierze, aby uzyskać licencję.

- To licencja niewyłączna i odpłatna. Zarówno zakres, jak i czas jej trwania określa Urząd Patentowy RP, który ustala także wysokość opłaty licencyjnej, sposób i terminy jej zapłaty, odpowiednie do wartości rynkowej licencji - dodała adwokat.

d2s1jcv

O komentarz w tej sprawie "RZ" poprosiła także Michała Aleksiejczuka z Zakładu Biofarmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Ekspert uważa, że polscy producenci poradziliby sobie z produkcją szczepionek na COVID-19 pierwszej i drugiej generacji, może także trzeciej (zawierającej mRNA).

Wielu ekspertów przekazało także, że produkcja szczepionek na COVID-19 jest droga i czasochłonna. Do tego czasu mogłoby dojść do pojawienia się wielu dostaw szczepionek od producentów zza granicy. Wtedy firmy, który dostosowały linię produkcyjną, mogłyby na tym stracić.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2s1jcv

Podziel się opinią

Share
d2s1jcv
d2s1jcv
Więcej tematów