Trwa ładowanie...

Szantażysta zagroził zatruciem mleka dla niemowląt

Anonimowy szantażysta w Nowej Zelandii zagroził zatruciem mleka w proszku dla niemowląt, żądając, by zaprzestano wykorzystywania trującego środka do ochrony roślin przed szkodnikami - poinformowała policja, która prowadzi śledztwo.

Share
Szantażysta zagroził zatruciem mleka dla niemowląt
Źródło: Wikimedia Commons
d1egjhu

Koncern mleczarski Fonterra i nowozelandzkie stowarzyszenie rolników otrzymały w listopadzie 2014 roku anonimowe listy z pogróżkami, do których dołączono próbki mleka w proszku skażonego pestycydem wykorzystywanym do kontroli populacji szkodników takich jak szczury. Nieznany nadawca zagroził, że zatruje środkiem, znanym jako 1080, preparat dla dzieci, jeśli władze do końca marca nie zaprzestaną jego stosowania - poinformowała nowozelandzka policja.

Premier John Key nazwał szantaż "ekoterroryzmem"; ocenił, że to zapewne fałszywy alarm i zapewnił rodziców, że mleko dla dzieci jest bezpieczne. - Powiedziano nam, że jest wysoce nieprawdopodobne, by ktoś zatruł mleko w proszku na etapie produkcji - podkreślił, dodając, że mimo to władze muszą potraktować taki szantaż poważnie.

Ministerstwo ds. podstawowych branży przemysłu podało, że przebadało ponad 40 tys. próbek preparatu i w żadnej nie wykryto śladu szkodliwych substancji.

d1egjhu

Mike Clement z policji powiedział mediom, że od listopada policjanci bezowocnie usiłowali ustalić nadawcę przesyłek. Szantażysta oświadczył, że do końca miesiąca się ujawni, co skłoniło władze do poinformowania we wtorek o zagrożeniu.

Przemysł mleczarski jest jedną z głównych gałęzi nowozelandzkiej gospodarki. W 2013 roku reputacja branży została zachwiana w związku z fałszywym alarmem o zatruciu jadem kiełbasianym, co doprowadziło do wycofania produktów Fonterry ze sklepów w Arabii Saudyjskiej i Chinach. Wartość eksportu nowozelandzkiego mleka dla niemowląt do Chin wynosi rocznie ok. 3 miliardów dolarów nowozelandzkich (ok. 2 mld euro).

W Nowej Zelandii za szantaż grozi do 14 lat więzienia.

d1egjhu

Podziel się opinią

Share
d1egjhu
d1egjhu
Więcej tematów