PolskaSzansa dla niewidomych na karierę naukową

Szansa dla niewidomych na karierę naukową

26.10.2004 14:40, aktual.: 26.10.2004 14:59

Osoby niewidome zyskały nową szansę na
studia i karierę naukową w dziedzinie matematyki dzięki
opracowanej niedawno metodzie brajlowskiego zapisu matematycznego -
poinformował w Warszawie amerykański fizyk, wynalazca
metody, prof. John A. Gardner.

Wykładający na Uniwersytecie Stanowym Oregon naukowiec wziął udział w seminarium pt. "Brajlowska notacja matematyczna - stan obecny i perspektywy rozwoju" na Uniwersytecie Warszawskim. Spotkanie zorganizowało działające w strukturach uczelni Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych.

Prof. Gardner, sam niewidomy od 1988 r., nie zrezygnował z kariery naukowej. Po utracie wzroku, do której doszło, kiedy byłem już profesorem fizyki, zdałem sobie jednak sprawę, jak duże trudności mają niewidomi z pozyskiwaniem informacji z zakresu matematyki - powiedział Gardner.

Aby niewidomi mogli odczytywać skomplikowane zapisy matematyczne - zawierające skomplikowane ułamki, wskaźniki potęgi czy pierwiastki - niezbędne stało się opracowanie dla nich odpowiedniego matematycznego zapisu (notacji) w alfabecie Braille'a - tłumaczył Gardner.

Wspólnie z zespołem naukowców z Uniwersytetu Stanowego Oregon Gardner zaprojektował translator Braille'a, wykorzystujący serię drukarek tłoczących View Plus. W Warszawie prezentował zalety tej metody Polakom. Według Gardnera, nowa metoda - wyrównująca szanse niewidomych i widzących - może umożliwić niewidomym efektywne studia w zakresie matematyki, a nawet karierę naukową.

Jeden ze studentów fizyki na Uniwersytecie Stanowym w Oregon, niewidomy Pakistańczyk, korzystał z tej metody podczas nauki - opowiadał Gardner. - Dzięki niej skończył studia w ciągu trzech lat, a nie - jak jest to normalnie - w ciągu pięciu. Uzyskał najwyższe wyniki na swoim roku. Obecnie pisze doktorat z fizyki na Harvardzie.

W ramach nowej metody odpowiedni program zainstalowany w komputerze tłumaczy najpierw zwykły tekst z działaniami matematycznymi, zapisanymi w systemie Windows, na alfabet Braille'a. Właśnie w takiej postaci otrzymujemy wydruk - jako serię wypukłych znaków pisma punktowego służących do czytania dotykowego.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także