Trwa ładowanie...

"Szambo wybiło w zlewie". Lokatorzy kamienicy od miesiąca żyją w smrodzie

Mieszkańcy łódzkiej kamienicy od miesiąca mają do dyspozycji jeden kran z bieżącą wodą, zamontowany w bramie. Niektórzy muszą chodzić z wiadrami na 4. piętro. Wszystko przez awarię rury kanalizacyjnej. Właściciel kamienicy umywa ręce, a kontrola sanepidu nie wykazała nieprawidłowości.

"Szambo wybiło w zlewie". Lokatorzy kamienicy od miesiąca żyją w smrodzieŹródło: PAP
dtakl6d
dtakl6d

Smród fekaliów to codzienność mieszkańców kamienicy przy ul. Sosnowej w Łodzi. Na początku października w budynku pękła rura wodociągowa na paterze. Przyjechali pracownicy, zainstalowali kran w bramie i nic nie naprawili. Od blisko miesiąca to jedyne źródło wody dla mieszkańców, żyjących w strasznych warunkach.

- Wstałem rano i poczułem straszny smród. Patrzę, a tu ścieki mi wybiły w zlewie i zalały kuchnię - opowiadał dziennikarzowi TVN24 pan Marian, który mieszka na parterze. - Czuję się, jakbym w ubikacji mieszkał.

Najbliżej mieszkającym sąsiadem pana Mariana jest jego imiennik. Obok drzwi do mieszkania stoi blaszana balia, do której spływają cuchnące ścieki. - Przez noc się zapełnia. Rano wylewam i tak w kółko - opowiada.

Dwaj mieszkający na parterze panowie - obaj noszący imię Marian - żartują gorzko, że są w uprzywilejowanej sytuacji, bo mają najbliżej do kranu z bieżącą wodą. - Takie luksusy - kpią.

dtakl6d

W znacznie gorszej sytuacji jest mieszkająca na 4. piętrze pani Anna, której mąż choruje na stwardnienie rozsiane i jest przykuty do łóżka. Kobieta sama, kilka razy dziennie wnosi wiadra z wodą po schodach. - Przeżywamy piekło, chociaż na czas płacimy wszystkie rachunki - żali się.

W równie trudnej sytuacji jest też staruszka mieszkająca na 2. pietrze. Nie wychodzi z domu, więc wodę donoszą jej sąsiedzi.

Mieszkańcy przekonani są, że prowizoryczne naprawienie awarii jest celowym działaniem właściciela kamienicy, w której mieszkają. Uważają, że chce się pozbyć lokatorów, żeby sprzedać budynek. - Jesteśmy dla niego jak robactwo, co trzeba wytępić - mówił TVN24 pan Sławomir.

Właściciel odcina się od tych zarzutów. - Myślę, że jest odwrotnie. Komuś bardzo zależy na tym, żeby tak mi utrudnić zarządzanie tym budynkiem, żebym się poddał. Mam wrażenie, że ktoś chciałby przejąć ten budynek za bezcen. A lokatorzy chcą temu komuś pomóc - tłumaczył się telewizji. Uważa, że robi co w jego mocy, żeby naprawić awarię kanalizacji, a jedyną przeszkodą jest brak dostępnych wykonawców. Podobno pierwsze wolne terminy są na styczeń.

Mieszkańcy kamienicy zawiadomili sanepid, ale ten nie dopatrzył się nieprawidłowości. - Prawo mówi, że lokatorzy mają mieć dostęp do bieżącej wody. Przepisy nie precyzują jednak, gdzie taki punkt poboru ma się znajdować - tłumaczyła Ewa Krawczyk, rzecznik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi.

dtakl6d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtakl6d
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj