"Syzyfowe prace" czyli egzamin gimnazjalny
"Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego i "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego - znajomością tych książek musieli się wykazać gimnazjaliści, którzy pisali test, kończący szkołę. Uczniowie mieli za zadanie scharakteryzować wybraną postać.
22.04.2008 | aktual.: 12.06.2018 14:29
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/dwie-godziny-meki-gimnazjalistow-6038684095296129g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/dwie-godziny-meki-gimnazjalistow-6038684095296129g )
Dwie godziny "męki" gimnazjalistów
Wtorkowy ogólnopolski egzamin dla gimnazjalistów przebiegał spokojnie. Do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej nie dotarły żadne sygnały o zakłóceniach - poinformował dyrektor CKE, Marek Legutko.
Nie mieliśmy żadnych meldunków o tym, że miały miejsce niespodziewane wydarzenia, które zakłóciłby lub uniemożliwiły uczniom spokojne pisanie egzaminu - powiedział Legutko.
W środę - w drugim dniu egzaminu gimnazjaliści będą pisać test z wiedzy matematyczno-przyrodniczej.
Obie części egzaminu trwają po dwie godziny, dla uczniów z udokumentowaną dysleksją - trzy godziny.
Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie może przystąpić do egzaminu we wtorek i środę, będzie go pisać w drugim terminie - w czerwcu.
Wynik egzaminu będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej. Uczniowie poznają go w połowie czerwca.
Do pisemnego testu z wiedzy humanistycznej przystąpiło blisko 500 tys. uczniów III klas z około 7 tys. gimnazjów w całym kraju. Wszyscy rozwiązywali takie same testy; sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych.
"Dorastanie" - taki tytuł nosi zestaw zadań rozwiązywanych we wtorek podczas egzaminu pisanego przez uczniów trzecich klas gimnazjów w całej Polsce. We wtorek podczas egzaminu była sprawdzana wiedza humanistyczna uczniów.
W zestawie były 32 zadania. Część z nich to zadania zamknięte - należało wskazać prawidłową odpowiedź spośród kilku podanych. Zadania odnosiły się m.in. do fragmentów cytowanych tekstów: popularnonaukowego, autorstwa Mariusza Ozona "Czas między dzieckiem a dorosłym", "Kroniki polskiej" Anonima zwanego Gallem oraz powieści Marty Fox "Agaton Gagaton: jak pięknie być sobą".
W zestawie były również zadania otwarte - uczeń musiał sam napisać odpowiedzi na zadane pytania, odnoszące się do reprodukcji obrazu Józefa Szerementowskiego "Stary żołnierz i dziecko w parku" oraz do wiersza "Elegia o.. [chłopcu polskim]" Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Gimnazjaliści musieli też napisać dwa teksy własne: ogłoszenie o odczycie na temat problemów dorastającej młodzieży, który ma wygłosić znany pedagog oraz charakterystykę wybranego bohatera "Syzyfowych prac" Stefana Żeromskiego albo "Kamieni na szaniec" Aleksandra Kamińskiego.
Arkusz testu rozwiązywanego przez gimnazjalistów wraz z odpowiedziami jest dostępny na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.edu.pl)
.