Trwa ładowanie...
d1s6pb0
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Syryjska opozycja gotowa do współpracy z Zachodem w walce z Państwem Islamskim

Popierana przez Zachód opozycyjna Syryjska Koalicja Narodowa oświadczyła, że jest gotowa do współpracy w walce z Państwem Islamskim (IS). Prezydent USA Barack Obama przedstawił ostatniej nocy strategię walki z dżihadystami w Syrii i Iraku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bojownicy Państwa Islamskiego
Bojownicy Państwa Islamskiego (AFP, Fot: Welayat Salahuddin)
d1s6pb0

Koalicja przypomniała, że "od dawna apelowała o takie działania" i ponowiła apel o wsparcie jej militarnego skrzydła, Wolnej Armii Syryjskiej.

- Apelujemy do Kongresu USA, aby jak najszybciej zatwierdził politykę prezydenta (Obamy) oraz zezwolił na szkolenie i dozbrojenie Wolnej Armii Syryjskiej - podkreślił szef koalicji Hadi Bahra w wydanym oświadczeniu.

Syryjska Koalicja Narodowa, zrzeszająca opozycję w walce z reżimem prezydenta Baszara al-Asada i działająca z Turcji, jest wspierana i uznawana przez Zachód i kraje Zatoki Perskiej, ale ma niewielkie poparcie w samej Syrii. Zamiast niej w kraju targanym od ponad trzech lat wojną domową dominują obecnie radykalne ugrupowania islamskie, w tym IS oraz powiązany z Al-Kaidą Front al-Nusra.

d1s6pb0

Równie ważne, co walka z islamistami - zaznaczyła koalicja w oświadczeniu - jest uświadomienie sobie, że "źródłem przemocy, brutalności i panującego w Syrii poczucia bezkarności" jest rząd Asada. Wezwano Zachód do podjęcia działań także przeciwko władzom w Damaszku.

- Syryjska Koalicja Narodowa jest gotowa i chętna do współpracy ze społecznością międzynarodową nie tylko w celu pokonania Państwa Islamskiego, ale także uwolnienia narodu syryjskiego od tyranii asadowskiego reżimu - głosi oświadczenie.

Walka wyłącznie z IS nie sprawi, że Bliski Wschód stanie się stabilny i wolny od ekstremizmu - podkreślono.

W środę prezydent Obama ogłosił strategię walki z Państwem Islamskim w Iraku i Syrii, która ma być realizowana poprzez uderzenia z powietrza oraz wspieranie sił kurdyjskich i armii irackiej; wykluczył jednocześnie wysłanie amerykańskich wojsk lądowych. Obama zapowiedział ponadto "wsparcie zbrojne" USA dla umiarkowanej opozycji w Syrii. W tym celu zaapelował do Kongresu o udzielenie niezbędnej zgody na zwiększenie budżetu USA.

IS, uważane za najsilniejszą i najbogatszą organizację dżihadystyczną świata, opanowało w ostatnich miesiącach znaczne obszary w Iraku i w Syrii.

d1s6pb0

Podziel się opinią

Share

d1s6pb0

d1s6pb0
Więcej tematów