Trwa ładowanie...
lublin

"Syjoniści won z Lublina!" Rozklejali antysemickie plakaty. Jest wyrok

"Palić! Wieszać! Wysterylizować! - między innymi takie hasła znalazły się na plakatach, które produkowało i rozklejało na wiatach przystanków w Lublinie pięciu mężczyzn. Właśnie usłyszeli wyroki.

Share
"Syjoniści won z Lublina!" Rozklejali antysemickie plakaty. Jest wyrok
Źródło: WP, Fot: Marcin Gadomski
d22klpu

Sprawa dotyczy serii plakatów o treściach antysemickich, rozwieszanych głównie na wiatach przystankowych komunikacji miejskiej w Lublinie w latach 2012-2014, w różnych odstępach czasu. Np. we wrześniu 2013 r. na rozklejonych plakatach widniał napis: "Palić! Wieszać! Wysterylizować!" a także m.in. rysunek szczurów na tle bramy kamienicy oznaczonej Gwiazdą Dawida.

Na rozklejanych plakatach w kontekście obraźliwych i wulgarnych treści umieszczane były wizerunki m.in. prezydenta Lublina, ówczesnej redaktor naczelnej lubelskiej "Gazety Wyborczej", dyrektora Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN, zajmującego się badaniem historii Żydów w Lublinie.

d22klpu

Proces toczył się z wyłączeniem jawności. Uzasadnienie orzeczenia także było niejawne. Wiadomo jednak, że Sąd Okręgowy uznał mężczyzn winnymi rozpowszechniania plakatów nawołujących do nienawiści na tle różnic narodowościowych, znieważenia osób narodowości żydowskiej oraz pomawiających osoby publiczne z Lublina.

Czterech mężczyzn - w tym były pracownik Muzeum na Majdanku w Lublinie Krzysztof K. a także Bartłomiej K., Łukasz P. Krzysztof K. - zostało skazanych na kary od pół roku do ośmiu miesięcy pozbawienia wolności, w zawieszeniu na dwa lata oraz grzywny w wysokości od 800 zł do 2 tys. zł. Piąty oskarżony - Michał W. - został skazany tylko na karę grzywny w wysokości 800 zł.

Zatrzymani na gorącym uczynku

W styczniu 2014 r. Krzysztofa K., Bartłomieja K. i Łukasza P. policja zatrzymała na gorącym uczynku, kiedy zawiesili na przystankach autobusowych w Lublinie plakaty, na których widniały napisy: "Syjoniści won z Lublina!" i "Nasze ulice! Nasze kamienice!". Była na nich też grafika odwołująca się do symbolu Gwiazdy Dawida i wizerunki 11 osób - pracowników różnych lubelskich instytucji kultury oraz organizacji zajmujących się m.in. badaniem historii i dziedzictwa żydowskiego w Lublinie czy problematyką mniejszości narodowych.

Dwaj z oskarżonych - Bartłomiej K. oraz Łukasz P. - odpowiadali także za zniszczenie w styczniu 2014 r. i znieważenie muralu upamiętniającego obóz pracy założony przez hitlerowskie Niemcy w Trawnikach. Sąd nakazał im m.in. zapłacenie nawiązki po 300 zł na rzecz tamtejszego Stowarzyszenia Inicjatyw Trawnickich.

d22klpu

Prokuratura oskarżyła w tej sprawie również Rafała I., który miał udostępniać swój samochód mężczyznom rozklejającym plakaty. Sąd uniewinnił go jednak od zarzucanych mu czynów.

Grupa przestępcza? Uniewinnieni

Ponadto sąd uniewinnił oskarżonych od zarzutu działania w zorganizowanej grupie przestępczej. Jak podkreślił w rozmowie dziennikarzami po ogłoszeniu wyroku obrońca jednego z oskarżonych - mec. Tomasz Rowiński - zarzut ten był podstawą zastosowania przez Sąd Rejonowy wobec czterech oskarżonych tymczasowego aresztowania, które po dwóch tygodniach zostało uchylone przez Sąd Okręgowy w Lublinie.

- Co do pozostałych zrzutów, to będzie to, po konsultacji z klientem, przedmiotem zaskarżenia i wniesienia apelacji. Uniewinnienie od zarzutu domniemanej grupy przestępczej cieszy o tyle, że porządkuje całe to postępowanie - powiedział Rowiński.

Wyrok jest nieprawomocny. Oskarżonych nie było na jego ogłoszeniu.

d22klpu

Podziel się opinią

Share
d22klpu
d22klpu
Więcej tematów