PolskaŚwieża krew na polskich uczelniach

Świeża krew na polskich uczelniach

1 października podczas uroczystości inauguracyjnych studenci pierwszego roku złożą ślubowanie i zostaną przyjęci w poczet studentów. Tego dnia na większości uczelni rozpoczną się również pierwsze wykłady i ćwiczenia.

Świeża krew na polskich uczelniach
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Bądźmy otwarci na siebie, stawiajmy na innowacyjność, z wyobraźnią określajmy nasze zamierzenia, mądrością rozwiązujemy wyłaniające się problemy, przestrzegając jednocześnie prawa oraz zasad etycznych – mówił podczas uroczystości inauguracyjnej ostatniego dnia września prof. Henryk Krawczyk, rektor Politechniki Gdańskiej. W tym roku 6,5 tys. spośród 21 tys. ogółu studentów rozpoczyna naukę na studiach inżynierskich i magisterskich. Pierwsze wykłady i laboratoryjne ćwiczenia, mimo uroczystości inauguracyjnych, rozpoczną się na uczelni już w środę.

Nowy rok, nowe możliwości

Nowy rok akademicki to również początek niektórych kierunków studiów. – Otworzyliśmy w tym roku aż sześć nowych kierunków studiów – mówi Anna Korzekwa z Uniwersytetu Warszawskiego. Są to: bioinformatyka i biologia systemów, bezpieczeństwo wewnętrzne, dyplomowe studia finansów, rachunkowości i ubezpieczeń, praca socjalna, profilaktyka społeczna i resocjalizacja, jak również samorząd terytorialny i polityka regionalna. Na tym jednak nie koniec nowości. Jeszcze w tym roku ruszy budowa nowej siedziby kierunków lingwistycznych przy ul. Dobrej 55. Chociaż nowoczesny budynek zostanie oddany do użytku dopiero w 2011 roku, pierwsze zajęcia w 40 salach odbędą się już w przyszłym roku.

Naukę na UW rozpocznie w tym roku ponad 19 tys. studentów z blisko 72,5 tys. chętnych. – To prawie o tysiąc osób mniej niż dwa lata temu – przyznaje Korzekwa.

Najwięcej pieniędzy dla politechniki

O przyjęcie na studia stacjonarne na Politechnice Warszawskiej starało się w tym roku 11 tys. osób, aż 17% więcej niż w ubiegłym. – Naukę rozpoczęło 9 tys. osób. Z czego blisko 3 tys. na studiach wieczorowych i zaocznych – mówi Ewa Chylińska z PW. Podkreśla, że otwarto również dwa nowe wydziały: zarządzanie oraz administrację i nauki społeczne.

Politechnika otrzymała największe, bo aż 90 mln zł., dofinansowanie wśród polskich uczelni wyższych. – Część środków zostanie przeznaczona na system stypendialny dla doktorantów, rozwój e-edukacji, dofinansowanie Biura Karier czy uruchomienie nowych kierunków studiów – tłumaczy Chylińska.

Pierwsze koty za płoty

Podczas inauguracji rozdajemy tzw. startery i przeprowadzamy szkolenia dla studentów pierwszego roku, które kończą się wpisem do indeksu – mówi Huber Gęsiarz z Biura Samorządu Studenckiego Politechniki Łódzkiej. Wydziałowe rady opowiadają studentom jak odnaleźć się na pierwszych zajęciach, gdzie można znaleźć bibliotekę czy zakwaterować się w akademiku.

Zdaniem Gęsiarza prawdziwym koszmarem dla studentów pierwszego roku jest… duża uczelnia. – Początkujący często mają problem z odnalezieniem sal. Aby im pomóc, używa się specjalnych wirtualnych mapek – zaznacza.

Anna Sztandera, Wirtualna Polska

* A Ty, jak wspominasz studenckie życie? Uwieczniłeś niezapomniane chwile?*

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)