Trwa ładowanie...
dna4x9v

Święto młodzieży prawosławnej

Młodzi wyznawcy prawosławia obchodzą Światowy Dzień Młodzieży Prawosławnej. Święto proklamowane zostało trzynaście lat temu przez liderów Syndesmosu - największej na świecie federacji bractw
prawosławnych.

dna4x9v
dna4x9v

Święto młodzieży prawosławnej obchodzone jest w przypadającą 15 lutego cerkiewną uroczystość Spotkania Pańskiego, zwaną też Świętem Matki Boskiej Gromnicznej.

Po czterdziestu dniach od narodzin Jezus został wówczas po raz pierwszy wprowadzony do świątyni. Proklamowanie święta młodzieży właśnie w tym dniu oznacza jej symboliczne wejście do wspólnoty prawosławnej.

Podobnie jak u katolików tego dnia wierni przychodzą do świątyni ze świecami w dłoniach. W białostockiej katedrze św. Mikołaja święcił je w czasie okolicznościowego nabożeństwa ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej biskup Jakub.

Z okazji święta organizowane są młodzieżowe spotkania. W miniony piątek takie spotkanie odbyło się m.in. w Gródku na Podlasiu, gdzie po nabożeństwie młodzież związana z Bractwem Młodzieży Prawosławnej w Polsce spotkała się przy ognisku.

dna4x9v

Syndesmos, który proklamował święto prawosławnej młodzieży, został utworzony w 1953 roku. Jest największą organizacją prawosławną i jedną z największych na świecie chrześcijańskich organizacji młodzieżowych. Skupia blisko 120 prawosławnych organizacji młodzieżowych i szkół teologicznych z 42 krajów.

W Polsce do Syndesmosu należą: Bractwo Młodzieży Prawosławnej oraz Wyższe Prawosławne Seminarium Duchowne. Organizacja działa na rzecz integracji młodzieży z różnych krajów, m.in. organizując spotkania, szkolenia, konferencje i obozy.

dna4x9v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dna4x9v
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj