ŚwiatŚwiatowy Dzień Chorego

Światowy Dzień Chorego

11 lutego po raz 22. obchodzimy Światowy Dzień Chorego. Jego inicjatorem był Jan Paweł II. Błogosławiony papież chciał w ten zwrócić uwagę na potrzeby osób chorych.

Światowy Dzień Chorego
Źródło zdjęć: © WP.PL | Łukasz Szełemej

11.02.2014 05:55

Krajowy duszpasterz służby zdrowia ksiądz Stanisław Warzeszak wyjaśnia, że chodzi o budzenie w ludziach wrażliwości i zaangażowania w pomoc cierpiącym. Kapłan przypomina jak ważne jest to, że osoba chora lub stara usłyszy od kapelana szpitalnego, lekarza lub wolontariusza słowa: "wiem, że bardzo cierpisz, jestem do twojej dyspozycji".

Takie zachowanie pomaga nie tylko cierpiącym. Służy także nam, ponieważ tak rozwijamy się, jako ludzie - podkreśla ksiądz Stanisław Warzeszak.

Co roku w Światowy Dzień Chorego specjalne orędzie kieruje papież. Tym razem po raz pierwszy przygotował je Franciszek. "Dziś potrzeba jest ludzi, którzy w przeciwności świata wniosą nadzieję i uśmiech Boga - napisał papież. Cały tekst opatrzony jest hasłem "Wiara i miłosierdzie: My także winniśmy oddać, życie za braci”

Człowiek cierpiący potrzebuje pomocy, wsparcia, opieki. W Światowym Dniu Chorego wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej - Konstanty Radziwiłł zapewnił, że mimo zgiełku medialnego, który podważa zaufanie do lekarzy i poczucie bezpieczeństwa chorych, medycy są oddani pacjentom. W ogromnej większości robią wszystko, co się da, żeby otoczyć cierpiących taką opieką, jaka tylko jest możliwa.

Doktor Radziwiłł zwrócił uwagę na pozbawione empatii, biurokratyczne słownictwo, jakiego używa się mówiąc o zdrowiu czy chorobie. Podkreślił, że opieka nad chorym to nie "usługi świadczone świadczeniobiorcy". Język kontraktów, limitów, procedur nie pasuje do ochrony zdrowia. W tym języku pacjent się gubi - dodał Radziwiłł.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)