Trwa ładowanie...
d27pwcq
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

"Sueddeutsche Zeitung": pokojowy plan Władimira Putina to kapitulacja Ukrainy

Pokojowy plan Władimira Putina jest zdaniem dziennika "Sueddeutsche Zeitung" w istocie kapitulacją osłabionej serią porażek Ukrainy, która nie ma jednak innego wyjścia, bo NATO nie będzie walczyć w jej obronie, a sankcje wobec Rosji na razie nie dają wyników.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Sueddeutsche Zeitung": pokojowy plan Władimira Putina to kapitulacja Ukrainy
(AFP)
d27pwcq

"Plan Putina nie jest żadnym planem pokojowym, lecz planem prowadzącym do kapitulacji Kijowa" - czytamy w komentarzu opublikowanym w piątek na łamach niemieckiego dziennika przed spotkaniem grupy kontaktowej w Mińsku.

Plan naszkicowany przez prezydenta Rosji podczas podróży do Mongolii jest niczym innym, jak sformułowaniem stanowiska reprezentowanego przez Moskwę od czterech miesięcy oznaczającego "rozejm bezwarunkowy" - ocenia komentator największej opiniotwórczej niemieckiej gazety.

Jeszcze 10 dni temu prezydent Ukrainy Petro Poroszenko domagał się, aby najpierw uszczelnić granicę z Rosją. "Przyczyną rezygnacji z tego warunku jest seria klęsk jego żołnierzy" - tłumaczy "SZ".

d27pwcq

"Cóż innego pozostaje Ukrainie?" - zastanawia się autor komentarza. Po stronie Kijowa stoi cały zachodni świat, lecz sankcje przeciwko Rosji nie odnoszą skutku, a przynajmniej nie tak szybko, jak szybko umierają żołnierze i cywile w Donbasie - czytamy w "SZ".

"Najpotężniejszy sojusz świata (NATO) jest zdecydowany zrobić wszystko dla Ukrainy z wyjątkiem podjęcia walki. Nawet dostarczenie kamizelek kuloodpornych stanowi dla niemieckiego rządu poważny problem" - stwierdza komentator.

W tej sytuacji Ukraina ma do wyboru zrezygnować teraz albo później, gdy zginą kolejne setki lub tysiące ludzi. A z każdym zabitym przepaść między wschodem Ukrainy a Kijowem pogłębia się.

Zdaniem komentatora czas działa jednak mimo wszystko na niekorzyść Putina. Kreml - zaskoczony nieoczekiwanie silnym oporem ukraińskiej armii - był zmuszony wysłać regularne rosyjskie oddziały. To umocniło determinację partnerów Kijowa. Nawet jeśli teraz nie uczynią niczego więcej dla Ukrainy, to "uzbroją się politycznie, gospodarczo i militarnie, by chronić Europę" - pisze "SZ".

d27pwcq

Z kolei w Rosji rośnie liczba przecieków wskazujących na zwiększającą się liczbę młodych żołnierzy, którzy giną w walkach lub wracają z działań na Ukrainie jako kaleki. Rosjanie - w tej chwili w stanie euforii po zdobyciu Krymu - nie będą akceptować wiecznie tego stanu rzeczy - ocenia komentator.

Jego zdaniem Rosja zrobi podczas negocjacji wszystko, by zapobiec integracji Ukrainy ze strukturami zachodnimi. Poroszenko może zapłacić głową za swój nagły zwrot - twierdzi "SZ". Wojna z Rosją umocniła w Kijowie siły nacjonalistyczne. Dziesiątki ochotniczych oddziałów czują się zdradzone przez prezydenta.

Jeżeli wybory parlamentarne na Ukrainie odbędą się w październiku, to może się zdarzyć, że Moskwa dostanie to, czego się od miesięcy obawiała: NATO zbrojące się przeciwko Rosji oraz zdominowany przez nacjonalistów rząd w Kijowie - konkluduje "Sueddeutsche Zeitung".

d27pwcq

Podziel się opinią

Share

d27pwcq

d27pwcq
Więcej tematów