Trwa ładowanie...
d17hr8w

Studenci idą w kamasze. MON: brakuje nam wyszkolonych rezerwistów

Pierwsza grupa studentów rozpocznie dobrowolne przeszkolenie wojskowe, które resort obrony wprowadził na polskie uczelnie w tym roku akademickim. - Niemal 40 proc. studentek i studentów, bez żadnej reklamy, jest zainteresowanych służbą w polskich siłach zbrojnych - powiedział wiceszef MON Dworczyk. Dodał, że przeszkolenie żaków w Legii Akademickiej to uzupełnienie szkolenia rezerwistów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
MON nie przewiduje przywrócenia obowiązkowego szkolenia wojskowego studentów.
MON nie przewiduje przywrócenia obowiązkowego szkolenia wojskowego studentów. (Fotolia, Fot: Arkadiusz Komski)
d17hr8w

Dworczyk wyjaśnił, że w ramach programu Legii Akademickiej w tym roku akademickim Ministerstwo Obrony Narodowej przeszkoli ok. 10 tys. studentów. - Chodzi o szeregowych i podoficerów rezerwy - powiedział minister w "Sygnałach dnia" radiowej Jedynki.

Dodał, że czas szkolenia poligonowego ma trwać od trzech do sześciu tygodni, ale najpierw przewidziano zajęcia teoretyczne - to 30 godzin wykładów na uczelni. Po ukończeniu całego kursu, student będzie mógł złożyć przysięgę. Co ważne: z wcześniejszych zapowiedzi MON wynika, że za każdy dzień szkolenia na poligonie student otrzyma dietę w wysokości ok. 90 zł (tyle dostają też regularni szeregowi).

Zobacz też: Legia Akademicka. MON wyśle studentów do wojska

Wiceminister mówił też, że od 2009 r. - czyli od czasu zawieszenia obowiązkowej służby wojskowej - "mamy dramatyczny spadek osób po przeszkoleniu wojskowym". Legia Akademicka ma to zmienić. Z badań resortu obrony wynika, że dobrowolnym szkoleniem zainteresowanych jest ponad 140 tysięcy żaków.

d17hr8w

Dworczyk zastrzegł jednocześnie, że MON nie przewiduje przywrócenia obowiązkowego szkolenia wojskowego studentów. - Chcemy oprzeć się na ochotnikach - powiedział.

Do programu przystąpiły dotychczas 52 uczelnie - senaty podjęły odpowiednie uchwały, obecnie podpisywane są umowy między uczelniami i MON. W tym roku akademickim 1,5 mln zł na pokrycie kosztów szkolenia teoretycznego ma wyłożyć resort nauki. Ponad 200 mln zł na zajęcia poligonowe przekaże ze swojego budżetu MON.

d17hr8w

Podziel się opinią

Share
d17hr8w
d17hr8w
Więcej tematów