Trwa ładowanie...

Studenci idą w kamasze. MON: brakuje nam wyszkolonych rezerwistów

Pierwsza grupa studentów rozpocznie dobrowolne przeszkolenie wojskowe, które resort obrony wprowadził na polskie uczelnie w tym roku akademickim. - Niemal 40 proc. studentek i studentów, bez żadnej reklamy, jest zainteresowanych służbą w polskich siłach zbrojnych - powiedział wiceszef MON Dworczyk. Dodał, że przeszkolenie żaków w Legii Akademickiej to uzupełnienie szkolenia rezerwistów.

Share
Studenci idą w kamasze. MON: brakuje nam wyszkolonych rezerwistówŹródło: Fotolia, fot: Arkadiusz Komski
dj3bl3h

Dworczyk wyjaśnił, że w ramach programu Legii Akademickiej w tym roku akademickim Ministerstwo Obrony Narodowej przeszkoli ok. 10 tys. studentów. - Chodzi o szeregowych i podoficerów rezerwy - powiedział minister w "Sygnałach dnia" radiowej Jedynki.

Dodał, że czas szkolenia poligonowego ma trwać od trzech do sześciu tygodni, ale najpierw przewidziano zajęcia teoretyczne - to 30 godzin wykładów na uczelni. Po ukończeniu całego kursu, student będzie mógł złożyć przysięgę. Co ważne: z wcześniejszych zapowiedzi MON wynika, że za każdy dzień szkolenia na poligonie student otrzyma dietę w wysokości ok. 90 zł (tyle dostają też regularni szeregowi).

Zobacz też: Legia Akademicka. MON wyśle studentów do wojska

Wiceminister mówił też, że od 2009 r. - czyli od czasu zawieszenia obowiązkowej służby wojskowej - "mamy dramatyczny spadek osób po przeszkoleniu wojskowym". Legia Akademicka ma to zmienić. Z badań resortu obrony wynika, że dobrowolnym szkoleniem zainteresowanych jest ponad 140 tysięcy żaków.

Dworczyk zastrzegł jednocześnie, że MON nie przewiduje przywrócenia obowiązkowego szkolenia wojskowego studentów. - Chcemy oprzeć się na ochotnikach - powiedział.

Do programu przystąpiły dotychczas 52 uczelnie - senaty podjęły odpowiednie uchwały, obecnie podpisywane są umowy między uczelniami i MON. W tym roku akademickim 1,5 mln zł na pokrycie kosztów szkolenia teoretycznego ma wyłożyć resort nauki. Ponad 200 mln zł na zajęcia poligonowe przekaże ze swojego budżetu MON.

dj3bl3h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dj3bl3h
dj3bl3h
Więcej tematów