Strasburg: precedensowy wyrok przeciw Polsce
Budynek zajmowany przez Komendę Miejską Policji w Łomży w ciągu 6 miesięcy powinien zostać zwrócony spadkobiercom prawowitego właściciela - zdecydował we wtorek Międzynarodowy Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Jednocześnie Trybunał przyznał właścicielom budynku 15 tys. złotych za przewlekłość postępowania przed polskimi sądami i 25 tys. złotych za zwrot kosztów procesu.
Właściciel budynku przy ulicy Wojska Polskiego w Łomży został wywłaszczony w 1948 r., w 1992 r. stwierdzono nieważność tej decyzji. Od tego czasu spadkobiercy nie mogą odzyskać nieruchomości. Wnieśli sprawę do sądu, gdzie proces przedłużał się.
Mimo decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego, że budynek należy zwrócić, w sądzie powszechnym zapadł wyrok o zasiedzeniu budynku przez Skarb Państwa. Decyzja ta została rok później skasowana, a następnie postępowanie zawieszono.
Właściciel wniósł skargę do Międzynarodowego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu i właśnie we wtorek zapadło orzeczenie w tej sprawie. Prowadząca sprawę mecenas Agnieszka Zemke z Białegostoku podkreśla, że jest to wyrok precedensowy - po raz pierwszy Trybunał wypowiedział się odnośnie ochrony prawa własności w Polsce i po raz pierwszy oprócz odszkodowania od państwa polskiego nakazał zwrócić budynek prawowitym właścicielom.
Jeżeli nieruchomość nie zostanie zwrócona w ciągu pół roku, Trybunał przejmie sprawę z urzędu i zasądzi kolejne odszkodowanie - wynika z orzeczenia. Każda ze stron - czyli państwo polskie i osoby wnoszące skargę mogą w ciągu 3 miesięcy odwołać się od tego wyroku do Wielkiej Izby Trybunału.
Był to jeden z dwóch wtorkowych wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawach obywateli Polski, w którym orzeczono naruszenie przez Polskę prawa do własności, dostępu do sądów i rozpatrzenia sprawy w rozsądnym terminie. Zdaniem pełnomocnika rządu RP, prof. Krzysztofa Drzewickiego, oba wyroki mają charakter precedensowy. (kar)