Trwa ładowanie...
d235cvh

Strajk Kobiet. Prokuratura prowadzi wielowątkowe śledztwo dotyczące protestów

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo ws. działań związanych i kojarzonych ze Strajkiem Kobiet. Badany jest m.in. wątek związany ze sprowadzeniem zagrożenia epidemiologicznego poprzez organizowanie zgromadzeń publicznych.
Share
Strajk kobiet. Prokuratura prowadzi wielowątkowe śledztwo dotyczące protestów
Strajk kobiet. Prokuratura prowadzi wielowątkowe śledztwo dotyczące protestówŹródło: East News, Fot: Piotr Molecki
d235cvh

O prokuratorskim śledztwie jako pierwszy poinformował portal wpolityce.pl. Jego ustalenia potwierdziła rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Aleksandra Skrzyniarz.

- W ramach tego postępowania badane są trzy wątki. Pierwszy dotyczy znieważania w październiku 2020 roku w Warszawie i innych miejscowościach grup osób z powodu ich przynależności wyznaniowej za pomocą słów powszechnie uznanych za obelżywe - poinformowała Skrzyniarz.

Drugi wątek dotyczy wywiadu, którego 26 października udzieliła Marta Lempart ze Strajku Kobiet na antenie Radia Zet. - Tu badany jest wątek publicznego nawoływania do działań niezgodnych z prawem i pochwalania popełnienia przestępstwa na szkodę Kościoła katolickiego, złośliwego przeszkadzania w publicznym wykonywaniu aktu religijnego - wyjaśniła rzeczniczka prokuratury.

d235cvh

Strajk kobiet. Gigantyczny tłum na ulicach Warszawy. Tak wyglądał protest "od środka"

Trzeci wątek śledztwa związany jest z epidemią koronawirusa. - Chodzi o podejrzenie sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób, poprzez spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego związanego z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS CoV-2 lub szerzenia się choroby zakaźnej COVID-19 podczaszgromadzeń publicznych organizowanych w celu wyrażenia sprzeciwu wobec orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, które miały miejsce w październiku 2020 roku - podała prok. Skrzyniarz.

Śledztwo zostało wszczęte po zawiadomieniu od kilku osób oraz stowarzyszeń pro-life. Postępowanie prowadzone jest "w sprawie", nikt nie usłyszał zarzutów. Przesłuchiwani są zawiadamiający oraz świadkowie.

Zgodnie z ustaleniami portalu wpolityce.pl prokuratorskie postępowanie miało zostać wszczęte już 19 listopada.

Pod koniec października Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja ze względu na wady płodu jest niezgodna z konstytucją. Ten wyrok wywołał falę protestów w całej Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d235cvh

Podziel się opinią

Share
d235cvh
d235cvh
Więcej tematów