Stosunki Rosja-Rumunia. Moskwa wydala dwóch rumuńskich dyplomatów
MSZ Rosji poinformowało w środę o wezwaniu do resortu charge d'affaires Rumunii i wydaleniu z kraju dwóch rumuńskich dyplomatów w ramach "środków odwetowych".
Co musisz wiedzieć?
- Rosja - w ramach odpowiedzi na działania Rumunii - wydaliła dwóch rumuńskich dyplomatów.
- Za osoby niepożądane uznani zostali rumuński attaché ds. obrony i jego zastępca.
- Napięte stosunki pomiędzy obu krajami mają związek z wyborami prezydenckimi w Rumunii.
Dlaczego Rosja wydaliła rumuńskich dyplomatów?
Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało o wydaleniu dwóch rumuńskich dyplomatów jako odpowiedzi na wcześniejsze działania Bukaresztu. Rumuńska charge d'affaires, Liliana Burda, otrzymała notę, w której uznano rumuńskiego attaché ds. obrony i jego zastępcę za osoby niepożądane. "Decyzja Rumunii nie była niczym umotywowana" - napisano w komunikacie rosyjskiego ministerstwa.
Jakie były wcześniejsze działania Rumunii?
Na początku marca Rumunia uznała dwóch rosyjskich dyplomatów - attache obrony przy ambasadzie Rosji w Bukareszcie i jego zastępcę - za personae non gratae. Rumuńskie MSZ zarzuciło wówczas Moskwie "serię działań hybrydowych, mających na celu podkopanie demokracji w Rumunii".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.
Kraje UE nie chciały Rumunii w Schengen? "Była blokowana"
Była to reakcja - jak stwierdziło rumuńskie MSZ - na "absurdalne i całkowicie nieuzasadnione" zarzuty ze strony rosyjskich służb wywiadowczych, że decyzja prokuratury rumuńskiej o oskarżeniu skrajnie prawicowego polityka Calina Georgescu została jakoby nakazana z Brukseli.
Kim jest Georgescu?
Georgescu był faworytem w odwołanej przez Sąd Konstytucyjny II turze wyborów prezydenckich w grudniu ubiegłego roku. Prokuratora wszczęła przeciw niemu dochodzenie w związku z podejrzeniami o nieprawidłowości wyborcze.
Ten skrajnie prawicowy polityk chwalił faszystowskich przywódców Rumunii z lat 30. i wyrażał podziw dla polityki przywódcy Rosji Władimira Putina.