Trwa ładowanie...
d1tf7y8
IAR

Stan zdrowia przyczyną abdykacji papieża Benedykta XVI

Benedykt XVI cierpi na nadciśnienie, nie widzi na lewe oko i ma kłopoty z chodzeniem - pisze o tym emerytowany watykanista turyńskiego dziennika "La Stampa Marco Tosatti". Jego zdaniem, papież zdecydował się abdykować naprawdę z powodu utraty “fizycznego i duchowego wigoru”.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Papież Benedykt XVI
Papież Benedykt XVI (PAP/EPA, Fot: Claudio Peri)
d1tf7y8

Nie ma powodu, by nie wierzyć papieżowi, ale przyczyną jego rezygnacji są przede wszystkim trudności z rządzeniem Kościołem. Przekonana jest o tym większość włoskich watykanistów, którzy zastanawiają się, co bardziej skłoniło Benedykta XVI do podjęcia decyzji o abdykacji: skandal pedofilii czy przecieki poufnych dokumentów z jego kancelarii.

Marco Tosatti uważa, że stan zdrowia Joseph Ratzingera w pełni uzasadnia tę bezprecedensową decyzję. Na podstawie własnych zapisków i rozmów z innymi emerytowany watykanista turyńskiego dziennika przedstawia listę chorób i dolegliwości, na które cierpi papież, i które coraz bardziej dają mu się we znaki. Są to bezsenność, nadciśnienie, trudności z chodzeniem, szybkie męczenie się. Benedykt XVI prawie nie widzi na lewe oko, co utrudnia mu codzienne życie.

Papież Benedykta XVI abdykuje 28 lutego. Na przedostatniej audiencji generalnej swego pontyfikatu, papież wyjaśnił, że ustępuje z powodu braku sił fizycznych.

Ostatnia audiencja generalna Benedykta XVI odbędzie się w przeddzień jego ustąpienia, 27 lutego na Placu świętego Piotra. Przybędą na nią jak się przypuszcza dziesiątki tysięcy wiernych.

d1tf7y8

Podziel się opinią

Share
d1tf7y8
d1tf7y8
Więcej tematów