PolskaSprawdzian szóstoklasisty 2016 - jakie będą pytania, odpowiedzi, czy są przecieki?

Sprawdzian szóstoklasisty 2016 - jakie będą pytania, odpowiedzi, czy są przecieki?

• 5 kwietnia uczniowie szkół podstawowych napiszą test szóstoklasisty

• Pierwsza część sprawdzianu to arkusz z pytaniami z języka polskiego i zadaniami z matematyki, a druga - test z języka nowożytnego
• Jak co roku, w Internecie można znaleźć strony z przeciekami i odpowiedziami

Sprawdzian szóstoklasisty 2016 - jakie będą pytania, odpowiedzi, czy są przecieki?
Źródło zdjęć: © Fotolia
Zenon Kubiak

Tegoroczny sprawdzian szóstoklasisty będzie historyczny, bo... ostatni. Ministerstwo Edukacji Narodowej uznało, że skoro jego wynik nie wpływa na ocenę na świadectwie i nie ma znaczenia przy rekrutacji do gimnazjum, a jednocześnie oznacza wysokie koszty dla oświaty i niepotrzebny stres dla uczniów, to należy z niego zrezygnować.

Tegoroczni szóstoklasiści muszą jednak test napisać. Odbędzie się on 5 kwietnia. Najpierw, o godz. 9, uczniowie przystąpią do rozwiązywania pierwszej części testu, obejmującej zadania z języka polskiego oraz matematyki. Na udzielenie odpowiedzi będą mieli 80 minut.

Po przerwie, o godz. 11:45, rozpocznie się druga część, w której uczniowie zmierzą się z zadaniami z języka nowożytnego - oczywiście tego, którego uczyli się w szkole. Może to być język angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski lub włoski. Ta część testu ma trwać 45 minut.

Wyniki testu szóstoklasisty

Zaświadczenie z wynikami sprawdzianu uczeń otrzyma na zakończenie roku szkolnego wraz ze świadectwem ukończenia szkoły podstawowej. Wyniki będą wyrażone w procentach - łącznie będzie ich 4: ogólny z pierwszej części, osobno wyniki z zadań z języka polskiego i matematyki oraz wynik ogólny z części drugiej, czyli języka nowożytnego.

Sprawdzian szóstoklasisty 2016: Jakie będą pytania i zadania?

W pierwszej części testu, sprawdzającej poziom wiedzy z języka polskiego oraz matematyki, niektóre pytania i zadania w arkuszu będą mieć formę otwartą (wymagana będzie np. dłuższa wypowiedź pisemna z języka polskiego), a niektóre - zamkniętą (uczeń zaznacza jedną z odpowiedzi, która jego zdaniem jest prawidłowa).

W drugiej części sprawdzianu - dotyczącej języka nowożytnego - uczniowie zmierzą się wyłącznie z zadaniami zamkniętymi. Będą więc musieli zaznaczyć prawidłowe odpowiedzi w teście wyboru.

Przecieki arkuszy i odpowiedzi

Chociaż sprawdzian szóstoklasisty nie wpływa na dalszą edukację, a ma jedynie zweryfikować wiedzę zdobytą podczas nauki w szkole podstawowej, każdy z uczniów chce w nim wypaść jak najlepiej. Dlatego co roku, tuż przed terminem egzaminu, w Internecie pojawia się mnóstwo komentarzy i anonsów sugerujących, że komuś udało się zdobyć arkusze z zadaniami, które pojawią się na sprawdzianie. Niektórzy twierdzą nawet, że są już w posiadaniu prawidłowych odpowiedzi. Uczniowie nie powinni jednak wierzyć w te rzekome przecieki, ponieważ arkusze są pilnie strzeżone przez Centralną Komisję Egzaminacyjną i raczej nie ma szans, by ktoś z zewnątrz mógł wcześniej poznać ich treść.

Ogłoszenia o "przeciekach" to najczęściej próby wyłudzenia pieniędzy - oszuści za udostępnienie arkuszy żądają np. wysłania płatnego SMS-a. Dopiero później okazuje się, że oferowane przez nich testy to sprawdziany z minionych lat.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)