ŚwiatSprawca strzelaniny w Szwajcarii był leczony psychiatrycznie

Sprawca strzelaniny w Szwajcarii był leczony psychiatrycznie

Sprawca strzelaniny w szwajcarskiej wiosce Daillon leczył się psychiatrycznie - podała policja z kantonu Wallis. Trzy osoby zginęły, dwie zostały ciężko ranne. Napastnik był pijany. Szwajcarskie media piszą o "zniszczonej idylli" tego malowniczego i nieco sennego alpejskiego miasteczka

Sprawca strzelaniny w Szwajcarii był leczony psychiatrycznie
Źródło zdjęć: © AFP | Fabrice Coffrin

- 2013 rok zaczął się dla nas fatalnie. Po słonecznym dniu przyszedł czarny wieczór - powiedział na konferencji prasowej prezydent gminy Christophe Germanier.

W środę, krótko przed godziną 21, 30-letni mężczyzna zaczął strzelać na oślep, z nieznanych dotąd przyczyn. Gazeta "Neue Zuricher Zeitung" pisze, iż napastnik oddał w sumie 20 strzałów - z półautomatycznego karabinu i broni myśliwskiej. Najpierw strzelał przez okno, a następnie wyszedł na ulicę. Zdaniem świadków kierował też broń w okna okolicznych domów. Według informacji gazety "Blick" mężczyzna przed zdarzeniem upił się w lokalnej restauracji la Channe d'Or. Właścicielka powiedziała, iż słysząc strzały szybko zgasiła światła w lokalu i kazała klientom schować się pod stołami. - Gdyby policja go nie powstrzymała, to strzelałby dalej - powiedziała gazecie właścicielka restauracji.

Za dużo broni w Szwajcarii

Wiadomo, że napastnik leczył się psychiatrycznie, był też znanym policji narkomanem. Po raz pierwszy trafił do szpitala psychiatrycznego w 2005 roku i wtedy odebrano mu broń, którą posiadał po odbyciu obowiązkowej służby wojskowej. Policja poinformowała, iż broń, z której strzelał sprawca nie była zarejestrowana.

Podczas akcji zatrzymania zabójca został postrzelony przez policję. Znajduje się w szpitalu, jego stan nie pozwala na razie na przesłuchanie. Ofiary strzelaniny to kobiety w wieku 32, 54 i 79 lat. Ranni w strzelaninie zostali dwaj mężczyźni - według szwajcarskich mediów ofiary to krewni i znajomi sprawcy.

W Szwajcarii mężczyźni w trakcie i po zakończeniu służby wojskowej mają prawa trzymać broń w domach. Dokładnie nie wiadomo, jaka ilość broni znajduje się w prywatnych rękach. Szacuje się, że są to ponad 4 miliony karabinów - na 8 milionów mieszkańców tego kraju.

- W Szwajcarii jest za dużo broni w obiegu - uważa Ida Glanzmann, posłanka Rady Narodu - szwajcarskiego parlamentu. Glanzmann podkreśliła, że problemem nie są karabiny wojskowe, ale inne rodzaje broni, które nie są rejestrowane a ich właściciele są poza jakąkolwiek kontrolą władz.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)