PolskaSprawa zabójstwa Jarosława Ziętary: wszczęto śledztwo ws. nacisków na świadków

Sprawa zabójstwa Jarosława Ziętary: wszczęto śledztwo ws. nacisków na świadków

Prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie wywierania nacisków na świadków zeznających w śledztwie dotyczącym zabójstwa Jarosława Ziętary - poinformował rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie Piotr Kosmaty.

Sprawa zabójstwa Jarosława Ziętary: wszczęto śledztwo ws. nacisków na świadków
Źródło zdjęć: © WP.PL | Marcin Gadomski

16.02.2015 09:50

Jak zaznaczył prok. Kosmaty, ze względu na dobro śledztwa prokuratura nie udziela więcej informacji na ten temat.

Według informacji medialnych kilku świadków wycofało swe zeznania na skutek gróźb od nieustalonych osób.

Media donosiły, że z tego powodu areszt opuścili wszyscy trzej podejrzani w tej sprawie; 31 stycznia areszt opuścił były senator Aleksander Gawronik, podejrzany o podżeganie do zabójstwa poznańskiego dziennikarza, kilka dni wcześniej - dwaj podejrzani o pomocnictwo w porwaniu i zabójstwie dziennikarza: Mirosław R. i Dariusz L.

Prokuratura informowała, że śledztwo nadal trwa, a trzy osoby podejrzane zostały zwolnione z aresztu, ponieważ prokuratura zabezpieczyła odpowiednie dowody i uznała, że "na tym etapie śledztwa nie będą w stanie działać na nie destrukcyjnie". Wobec Gawronika prokuratura zastosowała poręczenie majątkowe w wysokości 50 tys. zł, zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu, dozór policyjny i poręczenie osoby godnej zaufania. Wobec pozostałych podejrzanych zastosowano poręczenie majątkowe po 150 tys. zł, zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu i dozór policyjny.

Na konferencji prasowej po opuszczeniu aresztu Gawronik zapewniał, że nie wie, co się stało z dziennikarzem i nie ma nic wspólnego z jego zaginięciem. Jednocześnie b. senator udzielił zgody na podawanie jego personaliów.

- Śledztwo mające zbadać sprawę zabójstwa zmierza do umorzenia - ocenił po zwolnieniu z aresztu Gawronika dziennikarz Krzysztof M. Kaźmierczak z Komitetu Społecznego "Wyjaśnić śmierć Jarosława Ziętary". Jego zdaniem prowadzone przez krakowską prokuraturę postępowanie jest "śledztwem ostatniej szansy", ponieważ trudno liczyć, by po ewentualnym umorzeniu tej sprawy ktoś jeszcze chciał ją badać. Zaniepokojenie stanem śledztwa i medialnymi pogłoskami o wycofywaniu się świadków z zeznań wyraziła także Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Jarosław Ziętara był dziennikarzem śledczym "Gazety Poznańskiej" (wcześniej "Wprost" i "Gazety Wyborczej"). Pisał o aferach gospodarczych. Zaginął 1 września 1992 r. w drodze do pracy.

Początkowo prowadząca śledztwo w tej sprawie poznańska prokuratura uznała, że Ziętara został uprowadzony i zamordowany; śledztwo dwukrotnie umarzano, bo nie udało się odnaleźć ciała. W 2011 r. po analizie śledztwa w Prokuraturze Generalnej przekazano je do Krakowa.

W toku śledztwa krakowska prokuratura zmieniła kwalifikację prawną z uprowadzenia na zabójstwo. Zbierała także informacje na temat niezidentyfikowanych zwłok znalezionych od września 1992 do grudnia 1993 r. na terenie kilku województw, ale badane zwłoki nie były zwłokami Ziętary.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)