Spóźnione SMS‑y o spóźnionych pociągach
System powiadamiania pasażerów o utrudnieniach w kursowaniu pociągów należących do Przewozów Regionalnych w Łódzkiem działa już pierwszy miesiąc. Podróżni dzięki niemu dowiadują się o opóźnieniach za pośrednictwem SMS-a. Często dostają taką informację z... opóźnieniem. Spółka Samorządowy Informator SMS, która obsługuje system powiadamiania pasażerów, tłumaczy takie sytuacje brakiem zasięgu, kłopotami operatorów telefonii komórkowej lub nawałem pracy dyżurnych ruchu PKP, którzy wysyłają do podróżnych SMS-y.
- Dostałem SMS-a, że pociąg z Łodzi do Kutna przyjedzie z opóźnieniem 100 minut. Kłopot w tym, że informacja dotarła do mnie, gdy już jechałem tym pociągiem. Gdybym wcześniej dostał SMS-a, to nie spieszyłbym się na ten pociąg i nie stał tak długo na peronie - powiedział Marek Kowalski z Łodzi.
- Dopiero zakończyliśmy szkolenia dla dyżurnych ruchu, więc system powinien działać znacznie sprawniej - powiedział Mariusz Skowroński, szef działu sprzedaży SISMS. - To dyżurni ruchu redagują treść informacji dla podróżnych i oni je wysyłają. Jeśli mają dużo pracy związanej ze sterowaniem ruchem pociągów, to możliwe, że nie wysyłają SMS-ów od razu.
Mariusz Skowroński twierdzi, że jest jeszcze za wcześnie, żeby oceniać, jak sprawdza się system w naszym województwie. Dotychczas zarejestrowało się w nim ponad pięćset osób. To dość dużo. Na Dolnym Śląsku po miesiącu było mniej zarejestrowanych osób, ale po roku jest ich już ponad pięć tysięcy.
Przypomnijmy, że informacje o utrudnieniach w ruchu może otrzymać każdy, kto wyśle SMS-a z kodem danej trasy. Usługa kosztuje tyle co zwykły SMS. Później zarejestrowana osoba otrzymuje darmowe SMS-y o utrudnieniach. Szczegóły znajdują się na plakatach w pociągach Przewozów Regionalnych. Przez pierwszy miesiąc dyżurni ruchu z Łódzkiego wysłali do podróżnych ponad 50 informacji. Najwięcej osób zarejestrowało się w systemie, aby odbierać SMS-y dotyczące kursów pociągów z Łodzi do Koluszek, Częstochowy i Warszawy.