Sposób przeliczania rent na emerytury zgodny z konstytucją
Sposób obliczania emerytury dla osób,
urodzonych przed 1 stycznia 1949 roku, a wcześniej pobierających
rentę, jest zgodny z konstytucją - orzekł Trybunał
Konstytucyjny. Trybunał rozpatrywał pytanie prawne Sądu Pracy i
Ubepieczeń Społecznych w Łodzi.
W listopadzie 2004 roku ZUS w Łodzi odmówił Franciszkowi C. przeliczenia przyznanej mu 10 września 2004 roku emerytury z uwzględnieniem 24% kwoty bazowej, obowiązującej w dniu przyznania emerytury. Franciszek C., który wcześniej pobierał rentę, zaskarżył decyzję ZUS.
Wątpliwości sądu budziła zmiana zasad obliczania tzw. kwoty bazowej, stanowiącej jeden ze składników emerytury. Do 1 lipca 2004 roku osoby przechodzące na emeryturę otrzymywały 24% kwoty bazowej, obowiązującej w dniu przejścia na emeryturę. Po 1 lipca 2004 roku możliwość obliczenia emerytury od nowej kwoty bazowej mają tylko te osoby, które po nabyciu uprawnień do renty podlegały co najmniej przez 30 miesięcy ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.
W pozostałych przypadkach stosuje się kwotę bazową, przyjętą w momencie wyliczania renty. W przypadku Franciszka C. była to kwota niższa od tej, jaka zostałaby wyliczona od aktualnie obowiązującej kwoty bazowej. W ocenie Trybunału Konstytucyjnego, takie zróżnicowanie jest zgodne z konstytucyjnymi zasadami równości i sprawiedliwości społecznej.
Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z FUS, emerytura wynosi: 24% kwoty bazowej oraz po 1,3% podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów składkowych i po 0,7 proc. podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych.