Spór o grę komputerową - obraża pamięć o ofiarach ETA?
W Hiszpanii trwa polemika dotycząca ostatniej wersji gry sieciowej Counter-Strike, w której grający może wcielić się w rolę członka ETA. Rząd Kraju Basków, partie polityczne i organizacje konsumenckie uznały to za poniżające wobec ofiar ETA i zażądały niewprowadzania gry na hiszpański rynek.
Gra Counter-Strike istnieje od12 lat i jest jedną z najpopularniejszych na świecie. W jej ostatniej wersji, grający może wcielić się w rolę członka ETA i zabijać przeciwników. Wprawdzie w grze oficjalnie nie jest używana nazwa baskijskiej organizacji terrorystycznej, ale postacie mówią po angielsku z hiszpańskim akcentem i ubrano je w typowe dla Basków berety, tzw. txapele, a twarze zakryto białymi maskami, takimi w jakich czytają komunikaty członkowie ETA.
- Istnieją gry o wojnie w Wietnamie, o II wojnie światowej, ale temat ETA jest dla nas wyjątkowo trudny - twierdzi gracz komputerowy.
Ostatnia wersja Counter-Strike ma wejść na rynek 21 sierpnia. Madryt zażądał, aby gra nie była dystrybuowana w Hiszpanii do czasu aż jej producent nie wycofa z niej symboli ETA.