Spór na linii Kijów-Londyn. "Orkiestrę trzymano jak zakładnika"
Między Ukrainą a Wielką Brytanią wybuchł niespodziewany spór. Konflikt pojawił się, gdy muzykom z ukraińskiej orkiestry państwowej odmówiono wydania brytyjskich wiz. Dyrektor wykonawczy odpowiedzialny za organizację trasy artystów jest oburzony. Interweniował w ambasadzie, mówiąc o dyskryminacji.
Jak przekazuje "The Guardian", artyści planowali trasę koncertową Foggy Albion reklamowaną na stronie internetowej brytyjskiego rządu jako "przykład stosunków brytyjsko-ukraińskich".
- Mówili o tym, jak ważne jest wspieranie Ukraińców, ale jeśli chodzi o wydawanie wiz na koncerty w Wielkiej Brytanii, to już ich nie obchodziło – powiedział Yak Bizil, dyrektor wykonawczy Star Entertainment, który był odpowiedzialny za organizację trasy. Wezwał również brytyjską minister kultury Lucy Fraser do ustąpienia ze stanowiska.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Okradali kościelne skarbony. Ksiądz już na nich czekał
– Osoby odpowiedzialne za uniemożliwienie artystom wjazdu do Wielkiej Brytanii muszą zostać pociągnięte do odpowiedzialności. Muzycy, zespoły i orkiestry nie będą już przyjeżdżać do Wielkiej Brytanii ze względu na ryzyko odmowy wjazdu do kraju – uważa Bizil.
Bizil oskarża rząd Wielkiej Brytanii o "trzymanie orkiestry jak zakładnika"
Ukraińska orkiestra 1 kwietnia miała rozpocząć tournée po Wielkiej Brytanii, ale muzycy, w tym dyrygent i czwórka pierwszych skrzypiec, nie otrzymali jeszcze wiz na czas. Skończyło się na tym, że utknęli w Paryżu na tydzień, a dwa dni po "rozpoczęciu" trasy powiedziano im, że muszą zapłacić 15 000 euro za wizę awaryjną.
Dyrektor artystyczny oskarżył rząd Wielkiej Brytanii o "trzymanie orkiestry jak zakładnika" w Paryżu. – Nie było prawdziwego powodu odmowy. To była po prostu przypadkowa dyskryminacja ukraińskich artystów – dodał.
Jak poinformował Bizil, wizy zostały wydane dopiero po tym, jak Star Entertainment poprosił ambasadę brytyjską o wyjaśnienie w komunikacie prasowym, ponieważ planował poinformować media. Niestety na niektóre z pierwszych koncertów było już za późno – w Portsmouth, w Lowry w Salford i w York Barbican w Yorku.