Polska"Spodziewaliśmy się tego Nobla"

"Spodziewaliśmy się tego Nobla"

Już od kilku lat spodziewaliśmy się Nobla za badania nad rybosomami - powiedziała dr Joanna Trylska, kierowniczka Laboratorium Maszyn Biomolekularnych Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego, komentując werdykt Akademii Szwedzkiej.

Akademia ogłosiła, iż Nagrodę Nobla 2009 z chemii otrzymali: Venkatraman Ramakrishnan (Wielka Brytania), Thomas A. Steitz (USA) oraz Ada E. Yonath (Izrael) "za prace nad strukturą i funkcją rybosomu".

- Ci badacze zajmowali się rybosomami od wielu lat. Ich głównym celem była odpowiedź na pytanie, jak rybosom cząsteczka działa, poprzez określenie jego struktury trójwymiarowej. Nie było to łatwe zadanie, ale w końcu im się udało. I za to jest ten Nobel - oceniła dr Trylska.

Jak wyjaśniła doktor, rybosom jest niezbędną do życia strukturą. - To maszyna molekularna odpowiedzialna za syntezę białka w komórce. Jeśli nie mielibyśmy rybosomów, nie moglibyśmy funkcjonować. Potrzebujemy do życia białek, a rybosom - za pomocą różnych innych układów - je dla nas syntetyzuje - mówiła.

Zdaniem badaczki, poznanie struktury rybosomu znalazło przełożenie na rozwój nowych terapii w medycynie. - Istnieją antybiotyki, które działają na rybosomy bakterii - wytłumaczyła Trylska. - Poznawszy ich strukturę, mogliśmy dowiedzieć się również, w którym dokładnie miejscu rybosomu wiąże się antybiotyk, a następnie poprawiać go tak, aby był jeszcze skuteczniejszy.

- To, że wiemy, jak rybosom jest zbudowany na poziomie atomowym, daje nam bardzo dużo cennych informacji. Wiemy, co to jest za układ, wiemy, jak działa. A dzięki temu możemy się zastanawiać, co zrobić, aby np. przestał dobrze działać u bakterii - dodała dr Trylska. - Na szczęście rybosomy bakterii i ludzi się trochę różnią, dlatego możemy atakować tylko te bakteryjne.

Na zakończenie Joanna Trylska podkreśliła, iż w jej opinii Nagroda Nobla za badania nad rybosomami jest w pełni zasłużona. "Spodziewaliśmy się jej już od kilku lat. Nie było jedynie wiadomo, kto ją dostanie, gdyż wielu ludzi zajmowało się tym zagadnieniem".

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)