Spis ludności 2021. Wyniki GUS. To ostateczne dane
Na odbywającej się 20 września konferencji prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, podsumowano wyniki Narodowego Spisu Ludności, który odbył się w ubiegłym roku. Dane obejmują liczbę ludności, gęstość zaludnienia a także liczba mieszkań w Polsce.
Przedstawione dane uwzględniają podział na województwa, powiaty i gminy i stanowią porównanie wobec spisu przeprowadzonego w 2011 roku. Pierwsze, wstępne wyniki pojawiły się na stronie Głównego Urzędu Statystycznego w kwietniu 2022 roku. Nowe dane uzupełniają te informacje.
Narodowy Spis Ludności - wyniki
Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, ludność Polski w dniu 31 marca 2021 wynosiła 38 036 118 osób - to o 1,2 procent mniej niż w 2011 roku. Przedstawione dane pokazują również, które z polskich miast miało największy przyrost i ubytek mieszkańców. Według Powszechnego Spisu Ludności z 2021 roku:
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- największym miastem w Polsce jest Warszawa, którą zamieszkuje ponad 1,8 miliona mieszkańców
- drugim co do wielkości miastem Polski jest Kraków, który w 2021 roku zamieszkiwało ponad 800 tysięcy osób
- podium zamyka Wrocław, gdzie według spisu mieszka 673 tysięcy osób.
Oznacza to, że Wrocław wyprzedził znajdującą się dotychczas na trzecim miejscu pod względem liczby ludności Łódź. Zamieszkuje ją 670,6 tysiąca mieszkańców.
Ostateczne dane dotyczące miast, województw i wsi ukazały także znaczny spadek liczby ludności między innymi w Zabrzu, Bydgoszczy, Katowicach, Szklarskiej Porębie i Sosnowcu.
Powszechny Spis Ludności 2021. Dane dotyczące mieszkań
GUS w spisie uwzględnił również liczbę mieszkań w Polsce. Według danych, w porównaniu do 2011 roku w naszym kraju jest o 12,8 proc. więcej mieszkań. Przekroczona została bariera 15,2 miliona.
Spis Ludności. Dane będą uzupełniane
Główny Urząd Statystyczny wskazuje terminy publikacji kolejnych danych, zebranych po przeanalizowaniu wyników Powszechnego Spisu Ludności. Aktualnie nie zostały jeszcze opublikowane ostateczne informacje dotyczące liczby cudzoziemców w Polsce na dzień 31 marca 2021, pokoleń i rodzin, rodzaju zamieszkałych budynków i ich stanu, charakterystyki demograficzno-społecznej i ekonomicznych zasobów pracy, migracji wewnętrznej i religii.