Trwa ładowanie...

Spędzasz Halloween 2019 we Wrocławiu? Sprawdź jakie tradycje wiążą się z Halloween i kiedy wypada to święto

Święto Halloween przypada na ostatni dzień października. Już niebawem na ulicach zagoszczą kościotrupy i wiedźmy. Spędzasz Halloween 2019 we Wrocławiu? Dowiedz się więcej o tradycji Halloween.

Spędzasz Halloween 2019 we Wrocławiu? Sprawdź jakie tradycje wiążą się z Halloween i kiedy wypada to świętoŹródło: 123RF
dq5pb5i
dq5pb5i

Skąd wzięła się nazwa Halloween?

Słowo Halloween wiąże się nierozerwalnie z chrześcijaństwem, pochodzi bowiem od "All Hallows’ Eve", czyli w tłumaczeniu "wigilia wszystkich świętych". Obchodzenie tego dnia oraz święta Wszystkich Świętych wprowadził w Kościele papież Grzegorz III. Następnie Ludwik Pobożny przykazał świętowanie obu świąt na całym obszarze, którym władał (obecny Zachód). Niemal 150 lat później dołączono do nich dzień 2 listopada, kiedy pewien opat rozpoczął tradycję modlenia się za dusze zmarłych (stąd nazwa "Zaduszki").

W ten sposób powstało tzw. "Triduum żałobne", które jednak na przestrzeni czasów nie zachowało się w pierwotnej formie. W Polsce "Triduum Wszystkich Świętych" jest obchodzone w dniach 28-30 października i tylko w nielicznych parafiach. Najprawdopodobniej ze względu na współczesne skojarzenia z Halloween, wigilia Wszystkich Świętych jest pomijana w Kościele.

Tradycja święta Halloween

Pomimo językowego rodowodu Halloween, obrzędy związane z tym świętem nie wywodzą się z tradycji chrześcijańskiej. Badacze wskazują na powiązania z celtyckim świętem Samhain, najbardziej istotnym obrzędem m.in. w starożytnej Irlandii. Pomiędzy październikiem a listopadem świat żywych przenikał się ze światem umarłych, następowało oficjalne odejście lata i przyjście zimy. Według wierzeń celtyckich zmarłe dusze wracały w tym czasie na ziemię, by wejść w ciała ludzi, a można je było odstraszyć m.in. nakładaniem przerażających masek demonów.

Halloween w Stanach Zjednoczonych

Na przestrzeni wieków pogańskie święto Samhain zostało przeniesione do tradycji katolickiej w Irlandii, podobnie jak wielkanocne "jajko" w Polsce. Do USA Halloween przywieźli migranci irlandzcy, a w latach 20. i 30. XX wieku zaczęto tam organizować huczne parady z okazji święta. Obecnie najpopularniejszą zabawą związaną z Halloween jest "cukierek, albo psikus", w trakcie której przebrane dzieci chodzą po domach i zbierają słodycze. Najbardziej znanym atrybutem święta jest natomiast wycięta dynia, która również jest związana z celtyckim świętem Samhain. Dynia symbolizowała w tradycji irlandzkiej definitywny koniec lata, a zrobione z nich lampiony miały wskazywać zmarłym drogę w zaświaty.

dq5pb5i

Halloween 2019 we Wrocławiu

Wrocławianie co roku mogą liczyć na specjalny program z okazji Halloween. Puby, dyskoteki, restauracje, a nawet kina dbają o odpowiedni nastrój w dniu tego święta. We Wrocławiu znajdziemy również wiele sklepów, w których wypożyczymy lub kupimy specjalny strój. Popularnym rozwiązaniem na Halloween 2019 we Wrocławiu są również domówki, na których pojawiają się wymyślne, halloweenowe potrawy i specjalne gadżety rodem z horroru.

dq5pb5i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dq5pb5i
Więcej tematów