Sośnierz nie złoży mandatu poselskiego
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Sośnierz nie złoży mandatu poselskiego. Poseł PiS poinformował, że ekspertyzy prawników wskazują, iż może jednoczenie być posłem i pełnić funkcję prezesa NFZ.
Ustawa wykonywaniu mandatu posła i senatora zabrania parlamentarzystom pracy - na podstawie umowy o pracę - m.in. w kancelariach Prezydenta, Sejmu, Senatu i w organach administracji rządowej. Sośnierz powołał się na ekspertyzy specjalistów, mówiące, że w związku z objęciem funkcji szefa NFZ nie jest konieczne złożenie przez niego mandatu poselskiego.
Przewodniczący sejmowej Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich Marek Suski (PiS) uważa, że nowy szef NFZ nie ma obowiązku zrzeczenia się mandatu posła. Jeżeli będą jakieś wątpliwości, to zwrócimy się o stosowne ekspertyzy - zaznaczył.
Andrzej Sośnierz dostał się do Sejmu z listy Platformy Obywatelskiej. Już po rozpoczęciu kadencji przeszedł do klubu PiS. Gdyby okazało się, że w związku z nową funkcją musiałby złożyć mandat, wówczas w jego miejsce nowym posłem zostałaby osoba z listy PO.
Andrzej Sośnierz nie chciał komentować zarzutów Platformy Obywatelskiej, dotyczących niezgodnego z prawem przyjmowania wpłat dla swojej fundacji zamek Chudów od firm farmaceutycznych w czasie, gdy był szefem Śląskiej Kasy Chorych. Odparł, że prokuratura umorzyła śledztwo w tej sprawie.
Posłowie Platformy Obywatelskiej złożyli do prokuratury doniesienie o popełnieniu przestępstwa przez Andrzeja Sośnierza i dostarczyli nowe dokumenty z USA. Jedną z firm, które wpłacały na konto fundacji Sośnierza Zamek Chudów był bowiem amerykański koncern farmaceutyczny Schering. Sprawą zajmowała się amerykańska komisja papierów wartościowych i giełd. Stwierdziła, że Schering przekazywał pieniądze na konto fundacji, by skłonić do zakupu swoich leków. W wyniku postępowania sąd nałożył na firmę pół miliona dolarów kary.