Trwa ładowanie...
d4fjz14
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Sondaż: Zachód krytykuje Putina za jego niezależność

Prawie 90 procent Rosjan, którzy słyszeli o krytyce ze strony zachodnich przywódców wobec Władimira Putina uważa, że jest ona wywołana niezależną polityką rosyjskiego prezydenta - wynika z sondażu ośrodka WCIOM, związanego z Kremlem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Władimir Putin
Władimir Putin (AP, Fot: Mikhail Klimentyev)
d4fjz14

Wyniki sondażu ogłosił na konferencji prasowej szef WCIOM Walerij Fiedorow.

52 proc. ankietowanych powiedziało, że czytali oni w gazetach i internecie lub też słyszeli w telewizji krytyczne wypowiedzi zachodnich przywódców pod adresem Putina. Przy czym, 87 proc. tych badanych, którzy zetknęli się z takimi wypowiedziami, uznało je za bezpodstawne.

Tyle samo respondentów oceniło, że ta krytyka jest wywołana "niezależną polityką Putina".

d4fjz14

Siedem procent uznało, że "Putina jest za co krytykować", a dalszych sześć procent zauważyło, że Putin popełnia błędy, na które wskazują zachodni liderzy.

Z danych ogłoszonych przez WCIOM wynika, że prawie 37 proc. Rosjan z jakąś regularnością czerpie informacje ze źródeł zagranicznych. Jest to wyższy wynik niż pięć lat temu, gdy zagraniczne media śledziło 29 procent Rosjan.

Obecnie 15 procent respondentów czyta lub ogląda wiadomości zagraniczne codziennie, 10 procent robi to kilka razy w tygodniu, osiem procent - co najmniej dwa-trzy razy w miesiącu i cztery procent kilka razy w roku. Nie korzysta z zagranicznych źródeł informacji 62 proc. badanych.

Zarazem, 68 procent tych, którzy korzystają z takich źródeł uznało, że relacjonują one w sposób stronniczy działania rosyjskich władz. Socjolodzy z WCIOM zwrócili uwagę, że często tak właśnie uważają ludzie dobrze sytuowani, mieszańcy największych miast (Moskwy i Petersburga), a także studenci uczelni wyższych.

Sondaż przeprowadzono w dniach 25-26 października w grupie 1600 osób w 130 miejscowościach w 42 regionach Rosji. Margines błędu nie przekracza 3,4 procent.

d4fjz14

Podziel się opinią

Share

d4fjz14

d4fjz14
Więcej tematów