Wygrał wybory przez błędy w komisjach? Polacy odpowiedzieli
Według sondażu CBOS, 60 proc. Polaków uważa, że nieprawidłowości wyborcze nie wpłynęły na wygraną Karola Nawrockiego. Odmiennego zdania jest 35 proc. badanych.
Co musisz wiedzieć?
- Sondaż CBOS: 60 proc. respondentów nie wierzy, że nieprawidłowości wpłynęły na wynik wyborów prezydenckich.
- Zaufanie do Sądu Najwyższego: 64 proc. badanych ufa decyzji Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.
- Metodologia badania: Przeprowadzono je w dniach 7–9 lipca 2025 r. na próbie 1000 dorosłych Polaków.
Jak Polacy oceniają wpływ nieprawidłowości?
Respondentów spytano, czy - ich zdaniem - "na wynik wyborów prezydenckich i wygraną Karola Nawrockiego mogły wpłynąć nieprawidłowości w przeprowadzeniu wyborów, np. niepoprawne zliczanie głosów w komisjach?".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Pełzająca" rekonstrukcja rządu? Polska 2050 chce wicepremiera
Z sondażu CBOS wynika, że 60 proc. Polaków uważa, iż nieprawidłowości w przeprowadzeniu wyborów prezydenckich nie miały wpływu na wygraną Karola Nawrockiego. Wśród nich 33 proc. jest przekonanych, że to zupełnie nieprawdopodobne, a 27 proc. uważa to za raczej nieprawdopodobne.
35 proc. respondentów jest natomiast zdania, że nieprawidłowości mogły wpłynąć na wygraną Nawrockiego, z czego 17 proc. odpowiedziało: "tak, to bardzo prawdopodobne", a 18 proc. - "tak, to dość prawdopodobne". 5 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie
Przeczytaj także: Współpraca Tuska z Nawrockim. Jest nowy sondaż
Czy zaufanie do Sądu Najwyższego jest wysokie?
Zaufanie do decyzji Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, która potwierdziła ważność wyborów, wyraziło 64 proc. respondentów. W tej grupie 35 proc. odpowiedziało „zdecydowanie tak”, a 29 proc. „raczej tak”.
Przeciwnego zdania jest 32 proc. badanych (22 proc. - "zdecydowanie nie", a 10 proc. - "raczej nie"). 4 proc. odpowiedziało "trudno powiedzieć".
Przeczytaj także: Spotkania u Nawrockiego. Pojawiali się znani politycy
Jakie są opinie na temat badania zastrzeżeń wyborczych?
Według 46 proc. badanych zastrzeżenia dotyczące prawidłowości wyborów zostały zbadane wystarczająco dokładnie. Jednak 41 proc. respondentów uważa, że badania te nie były wystarczające, a 13 proc. nie ma zdania na ten temat.
Badanie zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI – 90,0 proc.) oraz wywiadów internetowych (CAWI – 10,0 proc.) w okresie 7–9 lipca 2025 roku na próbie dorosłych mieszkańców Polski (N=1000).