ycipk-18y3a2

"Solidarność" zapowiada duży protest przeciwko rządowi

- Nie może być tak, że kosztem pozostałych zawodów, jedna grupa otrzymuje podwyżki - mówił przewodniczący "Solidarności" Piotr Duda. Szef związku zawodowego podczas konferencji zapowiedział na czwartek protesty przed 16. Urzędami Wojewódzkimi. Strajk rozpocznie się o godzinie 15.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Piotr Duda (szef "Solidarności") zapowiedział protesty przed Urzędami Wojewódzkimi w całej Polsce
Piotr Duda (szef "Solidarności") zapowiedział protesty przed Urzędami Wojewódzkimi w całej Polsce (PAP, Fot: Adam Warżawa)
ycipk-18y3a2

Związek zamierza także odpowiedzieć na obietnice złożone przez lidera Prawa i Sprawiedliwości podczas kampanii wyborczej. - Jest "piątka Kaczyńskiego", my jutro będziemy domagać się "piątki Solidarności" - ogłosił Piotr Duda. Wśród postulatów "Solidarności" znajdą się propozycje m.in. wzrostu wynagrodzeń dla pracowników sfery budżetowej oraz systemowej regulacji cen energii.

"Solidarność" podsumowuje prace rządu

ycipk-18y3a2

Piotr Duda pochwalił Radę Ministrów za pierwsze dwa lata działalności. Powoływał się na realizację obietnic wyborczych takich jak: szybki wzrost minimalnego wynagrodzenia, wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej czy przywrócenie wieku emerytalnego. - Po przeanalizowaniu projektu budżetu doszliśmy do wniosku, że trzeba upomnieć się w całości o pracowników budżetówki. My zrzeszamy wszystkie profesje. Dlatego upominamy się o wszystkich pracowników, a nie o jedną grupę zawodową – tłumaczył powody strajku Piotr Duda.

Szef związku zawodowego wytknął także błąd premierowi Mateuszowi Morawieckiego. Według lidera "Solidarności" szef Rady Ministrów nie powinien podpisywać porozumienia z wyłącznie jedną grupą zawodową - rezydentami oraz pielęgniarkami. - Domagamy się modernizacji i nowego systemu wynagrodzeń w sferze finansów publicznych, bo on jest mętny i nieczytelny. Ta sytuacja jest bardzo zła i nieczytelna - mówił na konferencji Piotr Duda.

Strajk w oświacie

Od kilku dni trwają negocjacje największych związków zawodowych ze stroną rządową. Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się podwyżki pensji dla pedagogów o 1000 złotych, nieco niższych kwot domaga się "Solidarność". Padają także zapowiedzi strajku podczas egzaminów: ośmioklasisty, gimnazjalnych oraz matur.

ycipk-18y3a2

- Ponieważ nasze "progowe" postulaty zostały zrealizowane, myślę, że "Solidarność" oświaty nie przystąpi do strajku - mówił we wtorek przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszard Proksa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Do Rzeczy

ycipk-18y3a2

Zobacz także: Krzysztof Brejza odpowiada Beacie Mazurek ws. nauczycieli

ycipk-18y3a2
ycipk-18y3a2