Smog Warszawa 20 grudnia: zły stan powietrza w podwarszawskich miejscowościach

Smog Warszawa 20 grudnia 2018: dziś mieszkańcy podwarszawskich miejscowości oddychają zanieczyszczonym powietrzem. Stolica będzie walczyć ze smogiem.

Smog Warszawa 20 grudnia: zły stan powietrza w podwarszawskich miejscowościach
Źródło zdjęć: © iStock.com

Smog – Warszawa i Mazowsze 20 grudnia

Dzisiaj mieszkańcy stolicy oddychają lekko zanieczyszczonym powietrzem. W centrum Warszawy PM10 utrzymuje się na poziomie około 114 procent, a PM2.5 na poziomie około 133 procent dopuszczalnej normy. Sytuacja wygląda gorzej w podwarszawskich miejscowościach. Złej jakości powietrze jest między innymi w Piasecznie, Łomiankach, Pruszkowie i Wołominie. Wiadomo, że pyły PM10 i PM2.5 nie stanowią jednorodnej grupy. Mogą to być drobinki sadzy, piasku, kurzu, popiołu, starte ogumienie, tarcze i klocki hamulcowe. Na powierzchni tych cząsteczek często osiadają się metale ciężkie, które mogą przenikać do organizmów wraz z wydychanym powietrzem.

Smog w Warszawie – walka z zanieczyszczeniem powietrza

Według szacunku, w stolicy z powodu smogu umiera rocznie 1,5-3 tysięcy osób. Władze miasta nie chcą być obojętne. W środę, 19 grudnia 2018 roku zaprezentowano w ratuszu szczegółowy plan walki z tym zjawiskiem. W czterech punkach walki ze smogiem w Warszawie, Justyna Gulsman omówiła zagadnienia:

  • Likwidacji kopciuchów - W lokalach prywatnych jest ich aż 15 tysięcy, a w komunalnych 1,6 tysięcy. Wymiana pieca kosztuje 12 tysięcy i miasto zobowiązało się do pokrycia tych kosztów za lokatorów. Powstanie specjalna komórka odpowiedzialna za ten proces, której urzędnicy będą prowadzić mieszkańców przez całą drogę do pozyskania środków. Szacuje się, że akcja potrwa 4 lata i pochłonie 300 mln zł.
  • Warszawskiego Indeksu Powietrza – Miasto zamierza wprowadzić monitoring zanieczyszczenia i na bieżąco informować mieszkańców o jego wynikach. W stolicy pojawi się 136 specjalnych czujników, które będą badać podstawowe parametry zanieczyszczeń. Wyniki będą publikowane w Internecie oraz wyświetlane w czasie rzeczywistym na miejskich nośnikach i w komunikacji publicznej.
  • Prowadzenia większej ilości zieleni – Ogłoszono kontynuację strategii zazielenienia ulic. Krzewami i drzewami otoczy się 20 głównych dróg, w 11 dzielnicach Warszawy. Zielone mają być między innymi ulica Grójecka oraz Domaniewska. Dodatkowo Lasy Miejskie otrzymają też 50 hektarów, na których zasadzone zostanie pół miliona drzew. W ten sposób mają powstać „płuca Warszawy”.
  • Kontroli Straży MiejskiejStraż Miejska ma otrzymać specjalny sprzęt służący do monitorowania zanieczyszczenia. Dzięki temu ludzie palący plastikiem lub powodujący gorsze zanieczyszczenia będą szybko identyfikowani.
smogsmog w warszawiewarszawa

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)