Trwa ładowanie...

Smog Warszawa – 18 grudnia. Fatalna jakość powietrza w stolicy

Smog Warszawa – 18 grudnia. Bardzo zły stan powietrza w stolicy. Fatalnej jakości powietrzem oddychają też mieszkańcy podwarszawskich miejscowości.

Smog Warszawa – 18 grudnia. Fatalna jakość powietrza w stolicyŹródło: iStock.com
d993rv7
d993rv7

Smog Warszawa i Mazowsze – 18 grudnia

Dzisiaj, 18 grudnia 2018, stan powietrza w Warszawie jest fatalny. W centrum stolicy poziom PM10 utrzymuje się na ok. 184 proc, natomiast PM2.5 na ok 216 proc. dopuszczalnej normy. W nie lepszej sytuacji są mieszkańcy podwarszawskich miejscowości. Bardzo złym powietrzem oddychają osoby przebywające w Pruszkowie, Piasecznie, Łomiankach oraz Legionowie.

Smog – kiedy powietrze ma dobrą jakość?

Przypominamy, że dobra jakość powietrza występuje, gdy stężenie pyłu PM10 wynosi mniej niż 60 µg/m3. Jeśli chodzi o stężenie pyłu PM2,5, to nie może ono przekraczać 36 µg/m3. Stężenie benzenu powinno być niższe niż 10 µg/m3.
Pyły PM2,5 są bardziej szkodliwe dla ludzkiego organizmu, gdyż docierają zarówno do układu oddechowego, jak i przenośnego. Sprawia to, iż w naszym organizmie utrzymują się zdecydowanie dłużej. Zanieczyszczenia powietrza mogą być przyczyną groźnych dolegliwości, a nawet chorób dróg oddechowych i nowotworów.

Smog – jak powstaje i z czego się składa?

Zanieczyszczenie powietrza, jakim jest smog powstaje, gdy do atmosfery przedostają się szkodliwe związki chemiczne (np. tlenki siarki i tlenek azotu), substancje stałe (pyły zawieszone) oraz organiczne związki chemiczne, których źródła stanowią głównie węgiel, ropa naftowa i jej pochodne, jak asfalt, koks, benzyna. Obecnie najwięcej udziału w smogu mają pyły PM2,5 oraz PM10.

d993rv7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d993rv7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj