Śmiercionośny wirus Nipah w Indiach. Kraj obawia się epidemii
Jak szacuje Światowa Organizacja Zdrowia, z powodu wirusa Nipah w Indiach umiera 75 procent zakażonych. Obawy, że epidemia może rozprzestrzenić się w całym kraju wzbudziło niedawne odkrycie w południowym stanie Kerala. Odnotowano tam kilka przypadków groźnego patogenu.
Jak informuje "The Washington Post", jedną z osób, u których wykryto zakażenie wirusem Nipah, był 12-letni chłopiec. Dziecko zmarło w sobotę, niedługo po wykryciu zakażenia. Patogenem zakaziło się także dwóch pracowników służby zdrowia.
Obecnie władze stanu Kerala usiłują ustalić, ile osób miało kontakt z zakażonymi, aby zapobiec ewentualnemu rozprzestrzenieniu się wirusa na pozostałą część kraju.
- Na razie nie ma jeszcze powodu do paniki, ale musimy być uważni - powiedział lokalnym mediom minister zdrowia stanu Kerala.
Zobacz też: Obostrzenia będą musiały się pojawić. Prof. Simon ostro o nadchodzącej fali
Kilka nowych przypadków wirusa Nipah. Indie boją epidemii
Jak z kolei poinformował minister zdrowia Indii Mansukh Mandaviya, do Keralii oddelegowano zespół z Narodowego Centrum Kontroli Chorób.
Jak wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia, wirus Nipah powoduje znacznie większą śmiertelność niż koronawirus. WHO podkreśla, że w przypadku zakażenia Nipah drastycznie wzrasta ryzyko zgonu - około 75 proc. zakażonych umiera. Z aktualnych danych WHO wynika, że rozprzestrzenia się on jednak znacznie wolniej niż SARS-CoV-2.
Wirus Nipah. Jakie są objawy zakażeneia?
Wirus Nipah pochodzi z Malezji. Po raz pierwszy wykryto go w 1999 roku. Uważa się, że zakazili się nim pracownicy fermy świń poprzez kontakt ze zwierzętami i ich odchodami. Zdaniem WHO naturalnym nosicielem wirusa są również nietoperze rudawkowate zwane "latającymi lisami", które żyją na drzewach niedaleko bazarów i żerują na jedzeniu wystawionym na sprzedaż.
Łagodniejsze objawy zakażenia wirusem to gorączka, bóle głowy, wymioty, ból gardła i mięśni. W ostrzejszych przypadkach może dojść do zapalenia mózgu i problemów z oddychaniem. Odnotowano też drgawki, które mogą doprowadzić do śpiączki i zmian osobowości. Zdarza się także, że osoba zakażona Nipah nie ma żadnych symptomów.
Przeczytaj także: